Ўзимизга ўзимиз шифокор бўлмайлик ёхуд нега дорилар рекламасини чеклаш керак?
Шу кунларда “Док-1 Макс” препаратини қабул қилиш оқибатида болалар ҳаётдан кўз юмгани билан боғлиқ вазият барчамизни чуқур қайғуга солди. Бу фожиа мамлакатимизда соғлиқни сақлаш ва фармацевтика соҳасида муаммоларимизни яққол кўрсатиб берди. “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати фақатгина барча томонларнинг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш орқалигина келгусида бундай ҳолатларнинг олдини олиш мумкинлигига ишонади.
Нима қилиш керак?
Биринчидан, дори воситаларини назоратсиз қўллаш амалиётини тўлиқ қайта кўриб чиқиш зарур, деб ҳисоблаймиз. Чунки биз қайси дорини ичиш бўйича кўпинча шифокор билан эмас, дорихона сотувчилари билан маслаҳатлашамиз.
Кўплаб дори воситаларини шифокор рецептисиз осонгина аптекадан харид қилишимиз мумкин ва бу дорилардан нотўғри фойдаланиш хавфини яратмоқда.
Турли мамлакатларда ўтказилган тадқиқотлар шуни кўрсатмоқдаки, шифохоналарга ётқизилган беморларнинг ўртача 10-20 фоизида дорилар ножўя таъсир қилганлик ҳолати кузатилади, қизиғи, ривожланаётган мамлакатларда бу кўрсаткич икки баравар юқорини ташкил қилади.
Эътибор беринг, 2008—2018 йилларда Ўзбекистонда дори воситалари билан ўзини ўзи даволаш натижасида соғлиқнинг ёмонлашганлиги билан боғлиқ 2 300 та ҳолат рўйхатга олинган.
Шунинг учун, аввал, оммавий ахборот воситаларида дориларнинг бевосита рекламасига чекловлар жорий этиш зарур, деб ҳисоблаймиз. Хусусан, дори воситалари рекламасини фақат Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси рухсати билан амалга ошириш. Келажакда ОАВда дориларининг бевосита рекламасини тақиқлаш имкониятини кўриб чиқиш. Шу мақсадда Туркия, Швейцария, Канада каби мамлакатларнинг бу борадаги тажрибасини ўрганиш.
ЖССТ маълумотларига кўра, дори воситаларини назоратсиз қўллаш ва ўзини ўзи даволаш даражасининг ошиши айнан реклама билан боғлиқдир. Бундай даволаниш натижасидаги ўлим ҳолатлари жароҳатлар, қон айланиш касалликлари, онкологик ва пульмонологик касалликлардан кейин 5-ўринда туради. Албатта, истеъмолчилар дори-дармонларни қўллашдан келиб чиқадиган ножўя таъсирлар, уларнинг мувофиқлиги ва организмнинг индивидуал реакцияси хавфини баҳолай олмайди.
Ҳақиқатан биз дори-дармонларга оддий истеъмол товари сифатида қараймиз ва бу – вазиятни янада оғирлаштиради. Шунинг учун мазкур масала ҳар 100 минг аҳолига ўртача 25—27 та дорихона тўғри келадиган Ўзбекистон учун долзарбдир.
Иккинчидан, дори воситаларининг рекламасига оид қонунчиликни бузганлик учун жавобгарликни кучайтиришни таклиф қиламиз. Ўтган йили “Реклама тўғрисида”ги Қонун қабул қилинди. Унда дори воситаларининг рекламасига оид аниқ тартиблар белгиланган бўлса-да, биз ҳар куни телевидение, радио ва бошқа турдаги рекламаларда қонун талабларининг бузилишини кузатяпмиз. Фармкомпаниялар қонун талабларига беписандлик билан ёндашаётганларини кўряпмиз.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга кўра, реклама тўғрисидаги қонунчиликни бузганлик учун кўпи билан базавий ҳисоблаш миқдорининг 15 баробаригача маъмурий жарима кўзда тутилган. Бироқ айнан дори воситаларининг рекламаси билан боғлиқ тартиб ва қонунчиликни бузганлик учун жавобгарлик мавжуд эмас. Шу сабабли, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексни дори воситалари рекламасига қўйиладиган талабларни бузганлик учун БҲМнинг 20 бараваридан 50 бараваригача миқдорда жарима солишни назарда тутувчи алоҳида норма билан тўлдириш лозим, деб ҳисоблаймиз. Оғир оқибатларга олиб келган ҳуқуқбузарликлар (инсонларнинг сўълиғига зарар етказилса, уларнинг ўълимига олиб келса) жиноий жавобгарликка асос бўлиши керак.
Италия, Швейцария, Канада, Япония, Финляндия, Германия, Венгрия, Буюк Британия ва бошқа давлатлар ўзини ўзини даволаш муаммоларини ҳал этиш учун айнан қонунчиликни бузганлик учун жавобгарликни кучайтирганликларини кўришимиз мумкин.
Учинчидан, дори воситаларини ишлаб чиқарувчилар, импорт қилувчилар ва сертификатлаш ташкилотлари масъулиятини кучайтириш ниҳоятда муҳим ҳисобланади. Хабар берилганидек, "Док-1 МАКС" ва "Амбронол" дорилари, текширувларда аниқланишича, "Дори воситаларини стандартлаштириш илмий маркази" томонидан белгиланган тартибда лаборатория синовларидан ўтказилмаган. Натижада сифатсиз препаратларнинг сотувга чиқарилишига йўл қўйилган. Шу мақсадда, Жиноят кодексининг 186-3-моддаси субъектлари қаторига сифатсиз, қалбакилаштирилган ва хавфсизлик талабларига жавоб бермайдиган дори воситаларини тарқатишга йўл қўйган шахсларни ҳам киритиш таклиф этилмоқда.
Тўртинчидан, фуқароларни замонавий ташхис имкониятларидан фойдаланишини, даволашнинг ягона стандартларига асосланган тиббий суғурта тизимига ўтишни тезлаштириш зарур. Одамлар кўпинча ўзини-ўзи даволашга уринмоқда, аниқ ташхисни билмасдан, рекламага ишониб, турли дориларни қабул қилмоқда. Бу каби хатолар, шунингдек, шифокорлар томонидан дориларни буюриш жараёнида ҳам юз беряпти. Афсуски, уларнинг баъзилари алоҳида препаратларни тарғиб қилишдан молиявий манфаат кўзламоқдалар. Шунинг учун ҳам тиббий суғурталаш тизимига имкон қадар тезроқ ўтишимиз керак.
Бешинчидан, фармацевтика соҳасида очиқлик ва шаффофликни таъминлаш зарур. Аҳоли қайси дори воситалари импорт қилинаётгани, ишлаб чиқарувчилар кимлиги, уларнинг хориждаги нуфузи, сертификатлаштириш жараёни қандай олиб борилаётганини билишга ҳақли. Шунингдек, кенг аҳоли манфаатларига дахлдор бўлган фармацевтика саноатига оид ахборотларни бериб борувчи очиқ маълумотлар базасини шакллантириш лозим, деб ҳисоблаймиз. Сотиладиган барча турдаги дори-дармонларни мажбурий рақамли маркировкалаш жараёнини тезлаштириш муҳимдир. Харидор маркировка орқали дорининг ҳақиқийлигини текшириши мумкин.
"Юксалиш" умуммиллий ҳаракати парламент, масъул вазирлик ва идораларни тезкор чораларни кўришга, тиббиёт муассасалари ва фармацевтика соҳаси институтларини, аввало, тижорий эмас, балки ижтимоий манфаатларни устувор қўйишларига чақирамиз.

Сам себе не доктор, или Почему нужно ограничить рекламу лекарств
Трагедия с гибелью детей после приема препарата «Док-1 Макс», которая глубоко опечалила все общество, показала, что в сферах здравоохранения и фармацевтики в стране сохраняется ряд проблем. Общенациональное движение «Юксалиш» верит, что только комплексный подход и вовлечение всех заинтересованных сторон позволит предупредить возникновение подобных ситуаций в будущем.
Что нужно сделать?
В первую очередь, считаем, что необходимо пересмотреть ситуацию с бесконтрольным приемом лекарств.
Потому что граждане чаще консультируются с аптекарем, какое лекарство принять в той или иной ситуации, а не с врачом. Легкая доступность большого спектра препаратов без рецепта врача создает риск не соответствующего употребления медицинских препаратов.
Исследования, проведенные в разных странах мира, показывают, что в среднем побочные действия наблюдаются у 10—20 процентов госпитализированных больных, причем в развивающихся странах этот показатель в два раза выше.
Обратите внимание, в 2008—2018 годах в Узбекистане зарегистрировано 2300 обращений в связи с ухудшением здоровья от самолечения лекарственными средствами.
Считаем, что, во-первых, нужно запретить прямую рекламу лекарственных препаратов в медиа. Подобная практика есть в международной практике. В частности, осуществлять рекламу лекарств только с разрешения Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей. В будущем рассмотреть возможность запрета прямой рекламы лекарств в СМИ. Рассмотреть опыт Турции, Швейцарии, Канады и других стран в этом направлении.
Согласно данным ВОЗ, реклама лекарственных средств способствует росту уровня бесконтрольного употребления лекарственных средств и самолечения. Самолечение занимает пятое место по смертности, уступая травмам, заболеваниям системы кровообращения, онкологическим и пульмонологическим болезням.
Потребители недооценивают риски побочных эффектов от употребления медикаментов, их совместимости, индивидуальной реакции организма.
Ситуацию еще более усугубляет отношение покупателей к лекарствам как обычным потребительским товарам. Этот вопрос актуален для Узбекистана, где на 100 тысяч человек в среднем приходится 25—27 аптек.
Во-вторых, предлагаем усилить ответственность за нарушение законодательства о рекламе лекарственных средств.
В прошлом году в новой редакции был принят Закон «О рекламе». Несмотря на то, в нем определены четкие процедуры рекламы лекарственных средств, мы ежедневно наблюдаем нарушения требований закона на телевидении, радио и других видах рекламы. Мы видим, что фармацевтические компании смотрят на требования закона сквозь пальцы.
Согласно Кодексу об административной ответственности, нарушение законодательства о рекламе влечет наложение штрафа в размере до пяти базовых расчетных величин. Однако не предусмотрена ответственности за нарушение норм и требований законодательства, связанных с рекламой лекарственных средств. По этой причине считаем, что Кодекс об административной ответственности необходимо дополнить отдельной нормой, предусматривающей наложение штрафа от 20 до 50 базовых расчетных величин за нарушение требований к рекламе лекарств. Нарушения, которые привели к тяжелым последствиям (ущерб здоровью, гибель людей), должны стать основанием для уголовной ответственности.
Изучение опыта Италии, Швейцарии, Канады, Японии, Финляндии, Германии, Венгрии, Великобритании и других стран показало, что там для разрешения проблемы самолечения были приняты решительные меры по ужесточению законодательства о рекламе лекарственных средств.
В-третьих, важно усилить ответственность производителей, импортеров лекарственных препаратов и сертифицирующих органов.
Как сообщалось, предварительное следствие установило, что уполномоченные лица ООО «Научный центр стандартизации лекарственных средств» при проведении лабораторных исследований «Док-1 МАКС» и «Амбронол» грубо нарушили требования нормативно-правовой документации. В результате некачественные препараты были допущены к реализации. Поэтому считаем целесообразным в число субъектов статьи 186-3 Уголовного кодекса включить лица, допустивших распространение некачественных, поддельных и несоответствующих требованиям безопасности лекарств.
В-четвертых, нужно обеспечить доступ граждан к современной диагностике в шаговой доступности, переход к страховой медицине, которая строится на единых стандартах лечения. Люди зачастую занимаются самолечением, принимают разные препараты, не зная точного диагноза, ориентируясь на рекламу. Ошибки происходят также на этапе назначения лекарств врачами, часть из которых, к сожалению, материально заинтересована в продвижении отдельных препаратов. Поэтому необходимо по возможности быстрее надо переходить к системе страховой медицины.
В-пятых, нужно обеспечить открытость и прозрачность в области фарминдустрии. Общественность имеет право знать, какие препараты завозятся, кто является производителей, их репутация за рубежом, как осуществляется процесс сертификации. Необходимо сформировать открытую базу данных с доступом к информации о фарминдустрии, которая затрагивает интересы широкой общественности. Важно ускорить процесс обязательной цифровой маркировки на всех видах реализуемых лекарств. Покупатель благодаря маркировке может проверить подлинность лекарства.
Общенациональное движение «Юксалиш» призывает парламентариев, уполномоченные министерства и ведомства принять незамедлительные меры, медицинские учреждения и институты фармацевтической отрасли ставить в приоритет не коммерческие, а общественные интересы.