Марказий Осиё: Минтақавий ҳамкорликдан барқарор тараққиёт сари
Марказий Осиё ноёб геостратегик жойлашувга эга. Минг йиллар давомида минтақа Европа, Яқин Шарқ, Жанубий ва Шарқий Осиёни боғлайдиган ўзига хос кўприк вазифасини ўтаб келган. Бу ерда улкан энергия ва минерал ресурслар тўпланган, бой маданий-тарихий меросга ва, энг муҳими, катта инсон салоҳиятига эга. Шу билан бирга, минтақада етакчи глобал кучларнинг рақобатдош манфаатлари кесишади.
Марказий Осиё қанчалик барқарор бўла олади? Минтақавий ҳамкорлик қандай ривожланади? Коронавирус пандемиясидан кейинги даврда мамлакатларни қандай умумий таҳдид ва чақириқлар кутмоқда? Шу ва бошқа масалалар Тошкент халқаро мунозара клубининг навбатдаги сессияси иштирокчиларининг диққат марказида бўлди. Бу галги сессия Марказий Осиёда минтақавий ҳамкорлик ва барқарор ривожланиш масалаларига бағишланди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори Элдор Арипов, АҚШнинг Жон Хопкинс университети қошидаги Марказий Осиё ва Кавказ институти раҳбари Фредерик Старр, Россия ТИВ Москва давлат халқаро алоқалар институтининг Халқаро тадқиқотлар маркази директори Иван Сафранчук (Россия), Қозоғистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори Санат Кушкумбаев ва бошқа етакчи хорижий ва миллий “ақл марказлари”, академик ҳамжамият, вазирлик ва идоралар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Маълумот учун: Содиқ Сафоев Тошкент халқаро мунозара клуби раиси бўлди.
Мутахассисларнинг фикрига кўра, сўнгги вақтларда Марказий Осиё ижобий ривожланиш динамикасини намоён этмоқда. Минтақавий ҳамкорлик барча соҳаларда мустаҳкамланиб бормоқда. Хавфсизлик, давлат чегаралари ва сувдан фойдаланишнинг минтақалараро энг долзарб муаммолари мунтазам равишда ҳал қилинмоқда. Ўтган вақт давомида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг иккита маслаҳат учрашувлари бўлиб ўтди. Минтақа давлатларининг ҳукумат раҳбарлари ва ташқи ишлар идоралари раҳбарларининг учрашувлари мунтазам ўтказилмоқда.
—    Марказий Осиёда ҳам минтақани, ҳам ўз ҳудудини глобал бошқаришга  қизиқиш бор, - дейди россиялик мутахассис Иван Сафранчук. — Марказий Осиё давлатлари асосий савдо йўлларидан узоқда, Евроосиёнинг тубида қамалиб қолишдан манфаатдор эмас. Аммо уларга тўлақонли очиқлик ҳам керак эмас. Мутлақ маънода бутун минтақа, глобал иқтисодий тизим нуқтаи назаридан жуда кичикдир. Тўсиқларнинг тўлиқ олиб ташланиши давлатларга иқтисодий суверенитетни йўқотиш хавфини туғдиради, қуруқлик транзити ягона майдонга айланади ва энг аввало, элита ихтиёрига тушадиган, даромад келтирадиган баъзи йирик инфратузилма ва энергетика лойиҳалари ижарага олиб келинади. Минтақада узоқ муддатли ижтимоий барқарорликни қўллаб-қувватлаш учун иш ўринларини ташкил қилишда қайта саноатлаштириш, кенг иқтисодий ривожланиш зарур. Объектив равишда бунга глобаллашув ҳам, минтақалаштириш ҳам ёрдам бериши мумкин. Асосийси, хавфсиз мувозанатни аниқлаш.
Фредерик Старр фикрича, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев сайланиши билан Марказий Осиё минтақасида ҳамжиҳатлик пайдо бўлди. Ўзбекистон минтақадаги трансформация жараёнларига, саъй-ҳаракатларга бошчилик қилмоқда, мамлакатларни бирлаштирмоқда. Мамлакатдаги тўрт йиллик муваффақиятли эволюцион ўзгаришлар муносиб ишонч ва етакчилик мавқеини берди. Бир томондан бу Қозоғистон ютуқларини ҳар қанақасига ҳам камайтирмайди. Иккинчи томондан эса Қозоғистоннинг ўз муаммолари ва ташвишлари бор, шунга қарамай мамлакат катта садоқат билан ёндашади ва тўлақонли шерикка айланади, ҳаттоки бошқарувда ҳам ҳамкор бўла олади. Аммо биринчи одимлар Ўзбекистон томонидан ташланиши керак.
“Ҳамкорликка институционал ифода берган ҳолда томонлар ягона платформа яратиши мумкин. Бунинг ягона йўли – соҳаларни қамраб олувчи мунтазам минтақавий учрашувларни ташкил қилишдир”, - дея таъкидлади Старр.
Сўнгги йилларда юз берган муҳим ўзгаришлар қаторига Афғонистоннинг Марказий Осиёдаги сиёсий мулоқотларга, кўп томонлама тадбирлар ва лойиҳаларга жалб этилиши киради. Мамлакат минтақавий жараёнларнинг органик қисми сифатида қабул қилинмоқда, бу Афғонистонда тинчлик жараёнини ривожлантириш учун янги имкониятларни очади.
Таҳлилчилар қайд этишича, ҳал қилинмайдиган муаммолар деярли йўқ, уларни ҳал қилиш учун фақат сиёсий ирода зарур. 2016 йилда Президент Шавкат Мирзиёев ўзининг минтақавий сиёсати "нозик масалалардан узоқлашмаслик, балки оқилона муросага интилиш" тамойилига асосланганлигини аниқ айтган эди.
—    Чегара ва сув-энергетика муаммоси каби нозик масалаларни ҳал қилишда мисли кўрилмаган натижаларга эришилди, - дейди Элдор Арипов. — Қозоғистон билан Ўзбекистон демаркация босқичига ўтди. Қирғизистон билан чегара ҳудудларининг деярли 100 фоизи келишилган. Тожикистон билан ҳам чегараларнинг аввал ажратилмаган қисмларининг 99 фоизи келишилган. Марказий Осиёда ягона энергетик ҳалқанинг тўлиқ ишлашини бошлаш учун амалий чоралар кўрилмоқда. Бугун бизда мавжуд вазиятни ўзгартириш, нафақат минтақа ичида, балки унинг ташқарисида ҳам ривожланиш тенденцияларини аниқлаш учун ноёб имкониятлар мавжуд. Шу боис жорий йилда Тошкентда Марказий ва Жанубий Осиёнинг ўзаро боғлиқлигига бағишланган халқаро конференция ўтказилиши режалаштирилган.
Ўзбекистоннинг Марказий Осиё минтақасидаги барча мамлакатлар билан ҳамкорлиги аслида стратегик шериклик хусусиятига эга эканлиги, савдо-иқтисодий алоқалар анча фаоллашгани таъкидланди. Минтақадаги барча мамлакатлар ҳамкорликнинг ўсиб бораётган суръатларидан ҳақиқатан фойда кўрмоқда. Минтақавий ўзаро таъсирни кучайтириш объектив, барқарор ва ортга қайтариб бўлмайдиган тенденциядир. У минтақадаги барча мамлакатларнинг кучли сиёсий иродасига асосланган ва чуқур тарихий заруратларга эга.
Минтақа мамлакатлари транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш бўйича ўзларининг Давлат дастурларини амалга ошириб, транспорт харажатларини камайтириш ва ўз ҳудудлари орқали транзит оқимларни жалб қилишда, одатда, ўхшаш манфаатларга эга. Шу билан бирга, улар асосан, Хитойдан келадиган транспорт йўналишларини диверсификация қилишга интилмоқда.
Санат Кушкумбаевнинг сўзларига кўра, муқобил транспорт коридорларини топиш ва ривожлантириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар транспорт харажатларининг паст бўлишига интилиш кўрсаткичидир. Модернизациялашган транспорт тизими Марказий Осиё мамлакатларининг ўзига хос рақобатбардош устунликларига эга бўлишига имкон беради, масалан, “Бир макон, бир йўл“ лойиҳасининг денгиз йўллари билан таққослаганда ва шунга мувофиқ, мамлакатлар ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажмини ва халқаро савдо кўрсаткичларини оширишга имкон беради. Ўзбекистон Президентининг "Марказий Осиё давлатларининг транспорт коммуникациялари бўйича минтақавий кенгаш ташкил этиш” таклифи муҳим аҳамиятга эга.
Мунозара якунида иштирокчилар сўнгги йилларда Марказий Осиёда ишонч, ўзаро таъсир ва ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича ижобий тенденция ривожланиб бормоқда, деган якдил фикрга келишди. Умуман олганда, вазият 2016 йилгача бўлган вазиятдан анча яхшилангани эътироф этилди.
—    Бу улкан умумий муваффақият, бу барча мамлакатларнинг ҳиссаси, - дея яқайд этди Тошкент халқаро мунозаралар клуби раиси Содиқ Сафоев. — Ва биз келажакка некбинлик билан қарашимиз мумкин. Бу сўнгги йилларда барча давлатларимиз ташқи сиёсатининг асосий ва улкан ижобий натижасидир. Мазкур қадамлар Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуслари билан ташланди. Шу билан бирга, муаммоларнинг фақат биринчи сирт қатлами ечилишига эришилганига ҳамма рози. Кўплаб саволлар ҳали ҳам ечимини кутмоқда. Ҳар қандай ҳолатда ҳам бўшашмаслик керак. Бизнинг умумий вазифамиз эса минтақа давлатлари ўртасида пайдо бўлаётган ишончни мустаҳкамлаш тенденцияларига нисбатан ортга қайтмаслик иродасини кўрсатишдир.
Содиқ Сафоевнинг фикрига кўра, бугунги кунда ўзаро ҳамкорлик алоқалари учун ҳуқуқий, келажакда эса институционал, шу жумладан тадқиқот тузилмалари орқали база яратиш зарур. Марказий Осиёда мақбул муҳитни ортга қайтариб бўлмайдиган қилишнинг асосий омили ишончни мустаҳкамлаш чораларини кучайтиришдир. Бу декларация ёки умумий мурожаатларга тааллуқли эмас. Бунда нафақат давлат ва нодавлат тузилмаларини, балки бизнес тузилмаларини ҳам ўз ичига олган ишончни мустаҳкамлаш чораларига теранлик киритиш учун принципларни, концептуал асосларни шакллантириш муҳимдир.
Мутахассислар фикрича, Марказий Осиё минтақа тақдири учун жамоавий жавобгарлик тизими ҳақида ўйлайдиган вақт келди. Сув ресурсларини бошқариш, экологик муаммолар каби масалалар нафақат давлатларнинг ҳуқуқларини, балки вазифаларини ҳам шакллантиришни талаб қилади. Чунки биз минтақанинг барқарор ривожланиши, нафақат ҳозирги, балки келажак авлодлар тақдири учун ҳам жавобгармиз.
Тошкент халқаро мунозара клубининг навбатдаги сессияси « “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати томонидан Конрад Аденауэр номидаги жамғарманинг Марказий Осиё бўйича ваколатхонаси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Маълум учун: Президентнинг 2020 йил 2 мартдаги фармонига мувофиқ, “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати қошиида Халқаро мунозара клуби ташкил этилди. Унинг вазифаларига долзарб ижтимоий-иқтисодий ва ижтимоий-сиёсий масалаларни муҳокама қилиш, турли соҳалардаги тенденцияларни шакллантириш, таклифларни ишлаб чиқиш, экспертлар, шу жумладан хорижий ва халқаро ташкилотлар таклифи билан инновацион ғоялар ва қарашларни тарғиб қилиш киради.
2020 йил 8 июлда Халқаро мунозара клубининг “COVID-19 билан боғлиқ карантин чекловлари: дунёдаги вазият" мавзусидаги биринчи учрашуви бўлиб ўтди. 2020 йил 12 октябрда эса “Пандемия даврида аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини молиявий қўллаб-қувватлаш: Ўзбекистон ва Германия тажрибаси" мавзусидаги иккинчи учрашуви ташкил этилди.

Центральная Азия: от регионального взаимодействия к совместному устойчивому росту
Центральная Азия занимает уникальное геостратегическое положение. На протяжении тысячелетий регион был своеобразным мостом, связывающим Европу, Ближний Восток, Южную и Восточную Азию. Здесь сконцентрированы огромные энергетические и минеральные ресурсы, имеется уникальный культурно-цивилизационный и самое главное — большой человеческий потенциал. Вместе с тем в регионе пересекаются конкурирующие интересы ведущих глобальных держав.
Насколько стабильным и предсказуемым будет Центральная Азия? Как дальше будет развиваться региональное сотрудничество? Какие общие угрозы и вызовы ожидают страны в посткоронавирусный период? Эти и другие вопросы были в центре внимания участников сессии Ташкентского международного дискуссионного клуба, посвященной региональному взаимодействию и совместному устойчивому росту в Центральной Азии.
В дискуссии участвовали первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Содик Сафоев, директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Элдор Арипов, руководитель Института Центральной Азии и Кавказа Фредерик Старр (США), директор Центра евроазиатских исследований ИМИ МГИМО МИД России Иван Сафранчук, заместитель директора Казахстанского института стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан Санат Кушкумбаев и другие.
Для сведения: Содик Сафоев стал председателем Ташкентского международного дискуссионного клуба.
По мнению экспертов, в последнее время Центральная Азия демонстрирует позитивную динамику развития. Усиливается региональное взаимодействие во всех сферах. На системной основе решаются самые острые внутрирегиональные проблемы безопасности, государственных границ и водопользования. Прошли две консультативные встречи глав государств Центральной Азии. Регулярный характер приобретают встречи руководителей правительств и глав внешнеполитических ведомств стран региона.
— В Центральной Азии есть интерес и к региональному, и к глобальному видению своего региона, — отмечает Иван Сафранчук. — Центральноазиатские государства не заинтересованы в том, чтобы оказаться запертыми в глубине Евразии, вдали от магистральных торговых маршрутов. Но им не нужна и полная открытость. В абсолютных цифрах весь регион исключительно мал в масштабах мировой хозяйственной системы. При полном снятии барьеров государства рискуют потерять экономический суверенитет, стать пространством исключительно сухопутного транзита и некоторых крупных инфраструктурных и энергетических проектов, которые будут создавать ренту, прежде всего попадающую в распоряжение элит.
Для поддержания долгосрочной социальной стабильности региону нужно широкое экономическое развитие с реиндустриализацией для создания рабочих мест. Объективно этому может способствовать и глобализация, и регионализация. Главное — определить безопасный баланс, — считает эксперт из России.
По мнению Фредерика Старра, консенсус в регионе возник с избранием Президентом Узбекистана Шавката Мирзиёева. Узбекистан руководит трансформационными процессами, усилиями в регионе, объединяет страны. Четыре года успешных фундаментальных эволюционных перемен в Узбекистане дали республике заслуженное доверие и статус регионального лидера. Это ни в коем случае не уменьшает достижения Казахстана. С другой стороны, у Казахстана есть свои проблемы и заботы, и он будет с огромной приверженностью участвовать и станет полноправным партнером, а может даже и партнером по руководству. Но первые шаги должны исходить от Узбекистана.
Дав сотрудничеству институциональное выражение, страны смогут создать единую платформу. И единственный путь к этому — организация регулярных региональных встреч, которые будут охватывать одну сферу за другой, — убежден Старр.
В числе важных изменений последних лет — вовлечение Афганистана в политический диалог, многосторонние мероприятия и проекты в Центральной Азии. Страна воспринимается как органическая часть региональных процессов, что открывает новые возможности для содействия мирному процессу в Афганистане.
Аналитики отмечают, что практически нет нерешаемых проблем, необходима лишь политическая воля для их урегулирования. Еще в 2016 году Президент Шавкат Мирзиёев дал понять, что в основе его региональной политики будет принцип «не уходить от острых вопросов, а искать разумные компромиссы».
— Достигнуты беспрецедентные результаты в урегулировании таких чувствительных вопросов, как границы и водно-энергетическая проблема, — считает Элдор Арипов. — С Казахстаном Узбекистан приступил к стадии демаркации. С Кыргызстаном практически согласовано 100 % участков границы. С Таджикистаном согласовано 99 % ранее неделимитированных участков границ. Принимаются практические меры по запуску полноценной работы единого энергетического кольца в ЦА. Сегодня у нас имеются уникальные возможности изменить складывающуюся ситуацию, определять тренды развития не только внутри региона, но и вне его. Поэтому в этом году в Ташкенте планируется проведение международной конференции, посвященной взаимосвязанности Центральной и Южная Азии.
Отмечалось, что сотрудничество Узбекистана со всеми странами региона на деле обрело характер стратегического партнерства. Значительно активизировались торгово-экономические связи. Реальную выгоду от нарастающих темпов сотрудничества получают все страны региона. Усиление регионального взаимодействия — это объективная, устойчивая и необратимая тенденция. Она основана на твердой политической воле всех стран региона и имеет глубокие исторические предпосылки.
Страны региона, реализуя собственные государственные программы модернизации транспортной инфраструктуры, в целом имеют схожие интересы в сокращении транспортных расходов и привлечения транзитных потоков через свои территории. При этом они стремятся диверсифицировать транспортные маршруты, идущие главным образом из Китая.
По мнению Саната Кушкумбаева, предпринимаемые меры по поиску и разработке альтернативных транспортных коридоров — показатель стремления к более низким транспортным затратам. Модернизированная транспортная система позволит странам Центральной Азии иметь свои конкурентные преимущества, например, в сравнении с морскими путями инициативы «Один пояс — один путь» и соответственно увеличить товарооборот между странами и показатели международной торговли. Актуальным является призыв Президента Узбекистана о «целесообразности создания регионального совета по транспортным коммуникациям стран Центральной Азии, который станет координирующей структурой в решении проблем в транспортно-логистической сфере».
По итогам дискуссии участники сошлись во мнениях, что за последние годы в Центральной Азии складывается позитивная тенденция укрепления доверия, взаимодействия и сотрудничества. В целом, обстановка более благоприятная, чем она была до 2016 года.
— Это огромное общее достояние, это вклад всех стран, — подчеркнул председатель Ташкентского международного дискуссионного клуба Содик Сафоев. — И мы можем смотреть с оптимизмом в будущее. Это главный и огромный позитивный результат внешней политики всех наших государств за последние годы. Это началось с инициатив Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. Вместе с тем, все согласны с тем, что удалось решить только первый поверхностный пласт проблем. Огромные вопросы все еще ждут своего решения. Расслабляться ни в коем случае нельзя. Впереди много вызовов. И наша общая задача — придать необратимый характер наметившихся тенденций укрепления доверия между странами региона.
Содик Сафоев считает, что сегодня возникает необходимость создания правовой, а в перспективе и институциональной базы для взаимодействия, в том числе через исследовательские структуры. Главным фактором придания необратимого характера благоприятной среды в Центральной Азии является укрепление мер доверия. Это не связано с декларацией или общими призывами, важно сформулировать принципы, концептуальные основы придания глубины мерам доверия, которые включают не только государственные и негосударственные структуры, а также бизнес-структуры.
По мнению экспертов, Центральной Азии пора подумать о системе коллективной ответственности за судьбу региона. Такие вопросы, как управление водными ресурсами, экологические проблемы, требуют формирования не только прав государств, но и обязанностей. Потому что мы ответственны за устойчивое развитие региона, за судьбы не только нынешнего, но и будущих поколений.
Сессия организована Общенациональным движением «Юксалиш» при партнерстве представительства Фонда имени Конрада Аденауэра по Центральной Азии.
Наша справка: В соответствии с указом Президента от 2 марта 2020 года при Общенациональном движении «Юксалиш» создан Международный дискуссионный клуб. В его задачи входит обсуждение актуальных социально-экономических и общественно-политических вопросов, формирование трендов в разных сферах, выработка предложений, продвижение инновационных идей и взглядов с приглашением экспертов, в том числе зарубежных и международных организаций.
8 июля 2020 года состоялась первая встреча Международного дискуссионного клуба на тему «Карантинные ограничения в связи с COVID-19: ситуация в мире». 12 октября 2020 года Общенациональное движение «Юксалиш» совместно с партнерами организовало вторую встречу в рамках международного дискуссионного клуба на тему «Финансовая поддержка социально уязвимых слоев населения во время пандемии: опыт Узбекистана и Германии».