Фаол фуқаролар умуммиллий фестивали якунланди
Жорий йилнинг 8 февраль куни Ўзбекистон бўйлаб старт олган Фаол фуқаролар умуммиллий фестивали беш кун давомида финишга етиб келди.
Фестиваль “Юксалиш” умумиллий ҳаракати ташаббуси билан Адлия вазирлиги билан ҳамкорликда АҚШнинг Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID), Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси, Қозоғистоннинг фуқаролик жамиятини ривожлантириш ассоциацияси (ARGO) ва қатор ҳамкорлар кўмагида ташкил этилди.
8—12 февраль кунлари мобайнида нодавлат нотижорат ташкилотлари, фуқаролик жамияти институтлари, вазирлик ва идоралар, маҳаллий ҳокимлик органлари, оммавий ахборот воситалари вакиллари, жами 2 мингдан зиёд иштирокчилар қамраб олинди. Республиканинг 8 та йирик шаҳрида 20 дан ортиқ тадбирлар — экология, инклюзив бошқарув, жамоатчилик назорати, давлат ижтимоий буюртмаси, волонтёрлик фаолияти, жамоатчилик кенгашлари, ижтимоий ҳимоя ва инклюзив таълим соҳаларига доир  3 та конференция, 3 та давра суҳбати, 4 та жамоатчилик мулоқоти, 4 та тренинг, 6 та тақдимот ва бошқа тадбирлар ўтказилди.
Жумладан, “Президент Мурожаатномаси — фуқаролик жамиятини ривожлантиришнинг янги босқичи” халқаро конференцияси, “ННТ мактаби” ҳамда “Антикоррупция лаборатория” лойиҳалари тақдимотлари бўлиб ўтди. Фарғона давлат университетида “Дўстлик, миллатлараро тотувлик ва бағрикенглик маркази” ташкил этилди, унда соҳа экспертлари иштирокида талабалар учун илк мулоқот дарси ўтказилди.
Яна бир муҳим йўналиш – Халқ билан мулоқотнинг янги институционал босқичи жамоатчилик кенгашлари II — Миллий форуми ўтказилди.
Форум доирасида Ўзбекистон Республикаси экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Бухоро вилоят ҳокимлиги, Қўқон шаҳар ҳокимлиги, Тошкент шаҳар ҳокимлиги ва Наманган вилояти адлия бошқармаси ҳузурида ташкил этилган Жамоатчилик кенгашлари фаолияти тақдимоти ўтказилди.
Муҳокамаларни бевосита онлайн ва офлайн режимда 3 мингдан ортиқ жамоатчилик вакиллари кузатиб бордилар. Тадбирлар реал вақт режимида ўзбек, рус ва инглиз тилларида ҳамда сурдотаржимон ёрдамида жамоатчиликка етказилди. Шунингдек, тадбирлар 7 та давлат ва нодавлат телеканаллари, 8 та маҳаллий телеканаллар, 3 та радиоканаллар ҳамда ижтимоий тармоқлар орқали ёритилиб, жами 50 мингдан зиёд аудитория қамраб олинди.
Фестиваль якунида “Орамиздаги қаҳрамонлар” акциясининг 14 нафар ғолиблари, 30 нафар волонтёр-психологлар ва 7 та фаол нодавлат нотижорат ташкилотларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Умуман, Фаол фуқаролар умуммиллий фестивали ислоҳотлар жараёнларининг барча иштирокчилари учун конструктив мулоқот майдони бўлиб, уларнинг саъй-ҳаракатларини бирлаштиришга, Ўзбекистонда фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш бўйича тавсиялар ва таклифлар ишлаб чиқишга хизмат қилди.
Маълумот учун: Фаол фуқаролар умуммиллий фестивали “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати ҳамда Қозоғистоннинг фуқаролик жамиятини ривожлантириш ассоциацияси (ARGO) томонидан  АҚШнинг Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) кўмагида амалга ошириладиган Ўзбекистонда “Инновация учун ҳамкорлик” дастури доирасида ўтказилмоқда.

В Узбекистане завершился 5-дневный фестиваль гражданских активистов
Фестиваль организован по инициативе Общенационального движения «Юксалиш» совместно с Министерством юстиции при содействии Агентства США по международному развитию (USAID), делегации Европейского союза в Узбекистане, Ассоциации развития гражданского общества «АРГО» (Казахстан) и ряда других партнеров.
8—12 февраля он объединил более двух тысяч участников — представителей негосударственных некоммерческих организаций, институтов гражданского общества, министерств и ведомств, местных органов власти, средств массовой информации, экспертов. В программу вошли более 20 мероприятий в 8 крупных городах страны — 3 конференции, 3 «круглых стола», 4 общественных диалога, 4 тренинга, 6 презентаций и других мероприятий в области экологии, инклюзивного управления, общественного контроля, государственного социального заказа, волонтерства, общественных советов, социальной защиты и инклюзивного образования.
В частности, состоялись международная конференция «Послание Президента — новый этап развития гражданского общества в Узбекистане», презентация проектов «Школа ННО» и «Антикоррупционная лаборатория». При Ферганском государственном университете открылся Центр дружбы, межнационального согласия и толерантности, где прошел первый «урок диалога» для студентов с участием экспертов сферы.
Еще одно важное направление — II Национальный форум общественных советов на тему «Общественные советы — новый институциональный этап диалога с народом». В ходе форума презентованы проект методического пособия «Создание и развитие общественных советов при государственных органах Республики Узбекистан», а также деятельность общественных советов, созданных при Государственном комитете по экологии и охране окружающей среды, хокимиятах Бухарской области, города Коканда, города Ташкента и управлении юстиции Наманганском области.
За обсуждениями в прямом эфире и офлайн-режиме наблюдали более 3 тысяч представителей общественности. Мероприятия транслировались в режиме реального времени на узбекском, русском и английском языках, а также с использованием сурдоперевода. Кроме того, граждане следили за ходом фестиваля посредством 7 государственных и коммерческих, 8 местных телеканалов, 3 радиоканалов, а также социальных сетей. Общая аудитория превысила 50 тысяч человек.
Финальной точкой фестиваля стала церемония награждения 14 победителей акции «Герои среди нас», 30 психологов-волонтеров и 7 активных негосударственных некоммерческих организаций.
Общенациональный фестиваль гражданских активистов стал площадкой для конструктивного диалога между всеми участниками трансформационных процессов, консолидации их усилий, выработки рекомендаций и предложений по дальнейшему развитию гражданского общества в Узбекистане.
Для сведения: Общенациональный фестиваль гражданских активистов проводится в рамках программы «Партнерство для инноваций» в Узбекистане, которая реализуется Общенациональным движением «Юксалиш» и Ассоциацией развития гражданского общества «АРГО» (Казахстан) при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID).