Ўзбекистонда “Инновациялар учун ҳамкорлик” дастури доирасида жамоат кенгашлари учун услубий қўлланма яратиш бўйича мутахассислар учун бўш иш ўринларига танлов эълон қилинади
“Юксалиш” умуммиллий ҳаракати “АРГО” Фуқаролик жамиятини ривожлантириш ассоциацияси (Қозоғистон) билан биргаликда АҚШнинг Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) кўмаги билан Ўзбекистонда “Инновациялар учун ҳамкорлик” дастурини амалга оширмоқда.
Дастур Ўзбекистонда фуқаролик жамияти институтлари, давлат идоралари ва бизнес ҳамжамияти ўртасида самарали ва конструктив ҳамкорликни қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва жамоатчилик кенгашлари салоҳиятини ошириш орқали фуқаролик жамиятининг ролини янада оширишга қаратилган.
Дастур доирасида Ўзбекистон жамоатчилик кенгашлари вакиллари учун услубий қўлланмани ишлаб чиқиш режалаштирилган. У ўз ичига жамоатчилик кенгашлари фаолиятини ташкил этиш бўйича тавсиялар, шу жумладан унинг аъзолари таркиби ва тузилмаси, тадбирларнинг намунавий режалари (жамоатчилик назорати, эшитувлари ва бошқалар)ни олади. Бундан ташқари, қўлланмада мамлакатдаги статус-кво, илғор халқаро тажриба ва жамоат кенгашларининг самарали ишини ташкил этиш ёндашувлари таҳлили киритилиши керак.
Ушбу дастурни амалга ошириш доирасида жамоатчилик кенгашлари, мутахассислар учун услубий қўлланмани ишлаб чиқувчилар жамоаси учун бўш иш ўринлари очиқ танлов эълон қилинади:
- 1 нафар юрист;
- жамоатчилик кенгашларида ижобий иш тажрибасига эга бўлган 2 нафар амалиётчи;
- 1 нафар таҳлил бўйича мутахассис.
Мутахассисларнинг тажрибаси ва маълумотига қўйиладиган асосий талаблар:
- ️Олий маълумот;
- ️Жамоатчилик кенгашлари фаолияти соҳасидаги Ўзбекистон қонунчилигини билиш;
- ️ Жамоатчилик кенгашидаги иш стажи — камида 1 йил;
- Методик ишланмалар, тавсиялар ёзиш тажрибаси;
- ташкилотчилик, саводхонлик, вазифаларни ўз вақтида бажариш, самарадорлик, таҳлил қилиш қобилияти;
- Мослашувчанлик ва жамоада ишлаш қобилияти;
- Рус ва ўзбек тилларини билиш.
Ўз резюме ва илова хатларингизни 2021 йил 11 январгача p4i@yumh.uz электрон манзилига “Услубий қўлланмани ишлаб чиқиш бўйича мутахассис лавозими учун” деб юборишингиз лозим.

Объявляется конкурс на вакансии экспертов по созданию методического пособия для общественных советов в рамках программы «Партнерство для инноваций» в Узбекистане
Общенациональное движение «Юксалиш» совместно с Ассоциацией развития гражданского общества «АРГО» (Казахстан) при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID) реализует программу «Партнерство для инноваций» в Узбекистане.
Программа направлена на повышение роли гражданского общества в Узбекистане путем поддержки и развития конструктивного и эффективного взаимодействия между институтами гражданского общества, органами государственного управления и бизнес-сообществом, повышению потенциала ННО и общественных советов.
В рамках программы планируется разработка методического пособия для представителей общественных советов Узбекистана. Оно должно включить в себя рекомендации по организации деятельности общественных советов, в том числе по структуре и составу его членов, типовых планов по мероприятиям (общественный мониторинг, слушания и др). Кроме этого, пособие должно включать в себя анализ статуса-кво в стране, лучшие международные практики и подходы по организации эффективной работы общественных советов.
В рамках реализации данной программы открыты вакансии в команду разработчиков методического пособия для общественных советов, экспертов:
- 1 юриста;
- 2 практиков, имеющих положительный опыт работы в общественных советах;
- 1 специалиста по аналитике.
Основные требования к опыту и образованию экспертов:
- Высшее образование;
- Знание актов законодательства Узбекистана в сфере деятельности общественных советов;
- Опыт работы в общественном совете — от 1 года;
- Опыт работы по написанию методических разработок, рекомендаций;
- Организованность, грамотность, пунктуальность, оперативность, умение анализировать;
- Гибкость и умение работать в команде;
- Знание русского и узбекского языков.
Присылайте ваши резюме и сопроводительные письма с пометкой «На позицию специалиста команды по разработке методического пособия» на электронный адрес: p4i@yumh.uz до 11 января 2021 года.