БМТ Бош Ассамблеясининг 75-сессиясида Президент нутқи: Ўзбекистоннинг таклиф ва ташаббуслари
Жорий йилнинг 25 сентябрь куни “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати томонидан “БМТ Бош Ассамблеясининг 75-сессиясида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев илгари сурган ташаббуслари” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди. Унда халқаро, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва ОАВ вакиллари бевосита иштирок этди.
Тадбир давомида давлатимиз раҳбарининг БМТ Бош Ассамблеяси 75-сессиясида илгари сурган ташаббуслари, глобал тенденциялар, жумладан, қашшоқликни камайтириш, экология, инсон ҳуқуқлари, минтақавий ҳамкорлик ва хавфсизлик соҳаларидаги таклифлари халқаро ташкилотлар, фуқаролик жамияти вакиллари ва экспертлар иштирокида муҳокама қилинди.
Хорижий экспертлар ва сиёсатшунослар Президент Шавкат Мирзиёевнинг БМТ минбаридан сўзлаган нутқини, аввало, Ўзбекистон тажрибасини дунёда ва Марказий Осиё минтақасида, нисбатан қисқа вақт ичида амалга оширилган барча соҳалардаги кенг кўламли ислоҳотлар жараёнларини оммалаштириш сифатида қайд этишди. Иқтисодий кўрсаткичлар ўсиб бормоқда, хусусан, 2019 йилда тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳажми 2018 йилга нисбатан 3,1 дан 4,2 миллиард долларга ошди, экспорт қарийб 28 фоизга ўсди. Ўтган йили сўнгги 10 йил ичида биринчи марта Ўзбекистоннинг позицияси Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотининг кредит хатарлари рейтингида яхшиланди. Жаҳон банкининг “Бизнесни юритиш” рейтингида Ўзбекистон энг яхши ислоҳотчи-мамлакатлар қаторига киради. “The Economist” журнали Ўзбекистонни йилнинг энг яхши мамлакати деб топди.
Шу билан бирга, инсон ҳуқуқлари ислоҳотларининг устувор йўналишлари сифатида белгиланади, барча трансформациялар мамлакат фуқаролари фаровонлигини оширишга қаратилди. Президент Шавкат Мирзиёев БМТдаги нутқи давомида таъкидлаганидек: “Биз биринчи марта қашшоқликни камайтиришга қарор қилганимизни очиқ эълон қилдик. Бунга биз тадбиркорликни ривожлантириш ва қўшимча иш ўринлари яратиш, инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, замонавий инфратузилмани қуриш, одамларга янги касб ва кўникмаларни ўргатиш ҳамда манзилли ижтимоий ёрдам кўрсатиш орқали эришмоқдамиз"
Иқтисодий ислоҳотларни ижтимоий-сиёсий ва институционал ўзгаришсиз амалга ошириш мумкин эмас. Давлат раҳбари демократик ўзгаришлар ортга қайтмайдиган даражада тус олганини таъкидлади. Инсон ҳуқуқлари ва унинг қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасида вазият сезиларли яхшиланмоқда. Мажбурий ва болалар меҳнатига барҳам берилди, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий стратегия қабул қилинди ва шу йилнинг ўзида 50 минг юртдошимиз Ўзбекистон фуқаролигини олди. Гендер тенглик масаласи давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири сифатида белгиланади. Буни аёлларнинг давлат бошқарувидаги ролини кучайтириш мисолида кўриш мумкин: Олий Мажлисда аёл депутатлар сони икки баравар кўпайди.
БМТ Бош ассамблеясининг 75-сессиясида Президент Шавкат Мирзиёев бир қатор таклиф ва ташаббусларни илгари сурди. Хусусан, Пандемиялар даврида давлатларнинг ихтиёрий мажбуриятлари тўғрисидаги халқаро кодексни ишлаб чиқиш, БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини қабул қилиш бўйича Ўзбекистон ташаббусини қўллаб-қувватлаш, ЮНEСКО билан ҳамкорликда БМТ Бош Ассамблеясининг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда ва инсон ҳуқуқларини таъминлашда парламентларнинг ролини ошириш тўғрисида махсус резолюцияни қабул қилиш. 2021 йилда Хивада "Марказий Осиё жаҳон цивилизациялари чорраҳасида" Халқаро форумини ўтказиш, БМТ Бош ассамблеясининг Орол денгизи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар зонаси, деб эълон қилиш тўғрисида махсус резолюцияни қабул қилиш.
Муҳокама чоғида жамоат фаоллари, экспертлар ва халқаро ташкилотлар вакиллари ушбу ташаббусларнинг Ўзбекистон, Марказий Осиё минтақаси ва бутун дунё учун аҳамияти ҳақида сўз юритдилар, уларни амалга ошириш жиҳатларига ҳам давлат идоралари, ҳам жамоатчилик, халқаро ҳамжамият саъй-ҳаракатларини бирлаштириш жиҳатларига эътибор қаратдилар.

Выступление Президента на 75-й сессии Генассамблеи ООН: опыт Узбекистана, предложения и инциативы
25 сентября в офисе Общенационального движения «Юксалиш» организована дискуссия «Инициативы, выдвинутые Президентом Шавкатом Мирзиёевым на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН» с участием общественных активистов, экспертов и представителей международных организаций.
В ходе мероприятия обсуждены предложения и инициативы, выдвинутые Президентом Шавкатом Мирзиёевым на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, глобальные тенденции в этом направлении.
Отмечалось, что зарубежные эксперты и политологи охарактеризовали выступление Президента Шавката Мирзиёева с трибуны ООН прежде всего как популяризация в мире и регионе Центральной Азии опыта Узбекистана, процессов масштабных трансформаций во всех сферах, осуществленных в относительно короткие сроки. Растут экономические показатели, в частности, объем прямых иностранных инвестиций в 2019 году по сравнению с 2018-м вырос с 3,1 до 4,2 млрд долларов, экспорт вырос почти на 28 процентов. В прошлом году позиции Узбекистана впервые за последние 10 лет улучшились в рейтинге кредитного риска Организации экономического сотрудничества и развития. В рейтинге Всемирного банка «Ведение бизнеса» Узбекистан вошел в число лучших стран-реформаторов. Журнал The Economist признал Узбекистан страной года.
При этом интересы и права человека определены в качестве приоритетов процессов реформирования, все преобразования направлены на повышение благосостояния граждан страны. Как отметил Президент Шавкат Мирзиёев в ходе выступления в ООН: «Мы впервые открыто заявили о нашей решимости сократить бедность. Добиваемся этого посредством развития предпринимательства и создания дополнительных рабочих мест, улучшения инвестиционного климата и бизнес-среды, строительства современной инфраструктуры, обучения людей новым профессиям и навыкам, оказания адресной социальной помощи».
Экономические реформы невозможны без общественно-политических и институциональных преобразований. Глава государства заверяет, что демократические преобразования приобрели необратимый характер. Наблюдается значительное улучшение ситуации в области защиты прав человека, его законных интересов. Так, искоренены принудительный и детский труд, принята Национальная стратегия по правам человека, только в этом году 50 тысячам наших соотечественников было предоставлено гражданство Узбекистана. Гендерная политика определена одним из приоритетов государственной политик. Это можно увидеть и на примере усиления роли женщин в госуправлении: в два раза увеличилось количество женщин-депутатов в Олий Мажлисе.
Президентом Шавкатом Мирзиёевым на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН выдвинут ряд актуальных предложений и инициатив. В частности, разработать Международный кодекс о добровольных обязательствах государств в период пандемии, поддержать инициативу Узбекистана о принятии Конвенции ООН о правах молодежи, принять специальную резолюцию Генеральной Ассамблеи ООН о повышении роли парламентов в достижении Целей устойчивого развития и обеспечении прав человека, в сотрудничестве с ЮНЕСКО в 2021 году провести в Хиве Международный форум «Центральная Азия на перекрестке мировых цивилизаций», принять специальную резолюцию Генеральной Ассамблеи ООН об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий.
В ходе дискуссии общественные активисты, эксперты и представители международных организаций высказались о значении этих инициатив для Узбекистана, региона Центральной Азии и в целом мира, сделав акцент на аспектах их реализации путем консолидации усилий как госструктур, так и общественности, международного сообщества.