Тезликни пасайтириш, пиёдалар майдонларини кенгайтириш, жамоат транспортини ривожлантириш ва йўллар сифатини ошириш. ЙТҲ қурбонлари сонини қандай камайтириш мумкин?
2020-01-14 16:13:00   |     Просмотров: 3650
Оммавий ахборот воситаларида деярли ҳар куни Ўзбекистоннинг турли ҳудудларида содир бўлган йўл-транспорт ҳодисалари ҳақидаги хабарлар қулоққа чалинади, ачинарлиси, уларнинг аксарияти ўлим билан якун топмоқда.
Қайта алоқа тизимлари (Телеграм˗бот, электрон манзил, ижтимоий тармоқдаги саҳифалар) орқали ҳамда ҳудудлардаги бевосита учрашувлар чоғида  “Юксалиш” умуммиллий ҳаракатига йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш билан боғлиқ кўплаб мурожаатлар келиб тушмоқда. Фуқаролар йўллардаги вазият, транспорт инратузилмаси сифати, аҳолининг, айниқса, болалар ва ёшларнинг йўл ҳаракати қоидаларини билиш даражасидан хавотирда.
Ички ишлар вазирлиги маълумотларига кўра, республика ҳудудида йилига ўртача 9˗10 минг йўл˗транспорт ҳодисалари содир бўлади, улардан икки мингдан ортиғида инсонлар ҳалок бўлмоқда. 2018 йилнинг ўзида Ўзбекистонда 2 262 нафар киши ЙТҲ қурбони бўлди. Ҳалок бўлганлар сони 2017 йилга нисбатан 8,5%га камайган бўлсада (2 473 киши), бу кўрсаткич ҳамон юқори ˗ бир кунда 6 киши.
Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ, республикада йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш, автотранспорт бошқариш ва автомобиль ҳаракати йўлларида пиёдалар маданиятини ошириш соҳаси ҳам такомиллаштириляпти. 2018˗2022 йилларда Ўзбекистон Республикасида Йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш Концепцияси қабул қилинди. У норматив˗ҳуқуқий базани такомиллаштириш, йўл ҳаракати иштирокчиларининг ҳуқуқий маданиятини оширишни мақсад қилган.
Шундай бўлсада, Ўзбекистон шаҳарлари ва аҳоли яшаш пунктларида автотранспорт ҳаракат тезлигининг 70 дан 60 км/с га пасайтириш тўғрисидаги таклиф тасдиқланмади. Бу таклиф жамоатчилик муҳокамаси учун жойлаштирилган ҳужжат лойиҳасида билдирилган эди.
Хориж тажрибасидан шуни айтиш мумкинки, дунёда рухсат этилган энг юқори ҳаракат тезлиги 70 км/с ни ташкил этган мамлакатлар кўп эмас. МДҲнинг қатор давлатлари, Арманистон, Грузия, Озарбайжонда аҳоли яшаш пунктларида рухсат этилган энг юқори ҳаракат тезлиги 60 км/с. Украинада 2019 йил 1 январидан йўлларда ўлим ҳолатлари сонини камайтириш чораларидан бири сифатида максимал ҳаракат тезлиги 60 дан 50 км/с га камайтирилди.  Европанинг 29 та мамлакатида ҳаракатланиш тезлиги 50 км/с, Лондон шаҳрида 48 км/с ни ташкил этади.
Тадқиқотларга қараганда, тезликни ошириш авария эҳтимоли ва унинг оғир оқибатлари билан бевосита боғлиқ. Мисол учун, ҳаракат тезлигининг бир фоизга ошиши йўл ҳаракати иштирокчилари ўлими билан тугайдиган ЙТҲ эҳтимолини 4 фоизга, жиддий авария эҳтимолини 3 фоизга ортади. Машина уриб кетиши натижасида пиёдаларнинг ҳалок бўлиши эҳтимоли ҳам кескин ортади. (65 км/с тезликда бундай натижа эҳтимоли 50 км/с тезликдагига қараганда 4,5 баробар юқори). 65 км/с тезликда ҳаракатланганда ёндан берилган зарба натижасида ҳайдовчи ва йўловчиларнинг ҳалок бўлиши эҳтимоли 85 фоизни ташкил этади.
Ўртача тезликни атиги 5 фоизга камайтириш орқали ўлим билан якун топадиган йўл˗транспорт ҳодисаларини деярли 30 фоизга камайтириш мумкин. Боиси, тезлик қанча юқори бўлса, машина тўхташи учун шунча катта масофа керак бўлади, бу эса йўл˗транспорт ҳодисаси эҳтимолини оширади. Қуруқ йўлда 70 км/с тезликда келаётган ҳайдовчи, у ёки бу ҳолатга жавобан манёвр қилиши учун 18˗20 м йўл босиб ўтади, машинани бутунлай тўхтатиш учун эса у 47 м йўл босиб ўтиши талаб этилади.
Тезликка таъсир кўрсатиши мумкин бўлган бошқа омиллар ҳам бор, улар ˗ алкоголь, йўл трассаси, ҳаракат зичлиги ва об˗ҳаво шароитлари.
Масалан, 9 январь куни Тошкент шаҳрининг Чилонзор туманидаги Халқлар дўстлиги саройи тўғрисида “BMW” ва “Lacetti” русумли автомобиллар иштирокида йўл˗транспорт ҳодисаси рўй берди. Дастлабки сабаб этиб кўрсатилган “BMW” машинаси ҳайдовчисининг тезликни оширганлиги туфайли содир бўлган авария натижасида иккала автоулов ёниб кетган. Кейинроқ ўтказилган экспертиза натижаларига кўра, хорижий автомобилни бошқарган киши алкоголь таъсирида маст ҳолатда бўлган. Ҳодиса оқибатида “Lacetti”нинг икки нафар йўловчиси ҳодиса жойида ҳалок бўлди, яна икки нафари, жумладан, ҳайдовчи ҳозирда шифохонада.
Тезликни чекловчи қонунчилик нормаларининг қабул қилиниши билан бир қаторда уларнинг амалда ишлашини ҳам таъминлаш, йўлларни лойиҳалаш ва автомобиль технологияларини татбиқ қилиш ҳам муҳим аҳамиятга эга. Жаҳонда йўл ҳаракати хавфсизлиги ҳолати тўғрисидаги Ҳисоботда 2015 йил 180 та иштирокчи˗давлатдан 97 таси қонунчилигида шаҳар ҳудудларида тезликни 50 км/с қилиб чеклаш кўзланган, шундай бўлсада, фақат 27 давлат (15 фоиз) тезликни чеклаш тўғрисидаги қонунларнинг амалда ишлашини назорат қилинишига ижобий баҳо берди (10 баллик тизимда 8 ва ундан юқори).
Уммуман олганда, йўлларда хавфсизлик муаммоси глобал характерга эга. 2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш соҳаси кун тартибида кенг кўламли вазифа белгиланган, яъни 2020 йилга келиб бутун дунёда ЙТҲ натижасида ўлим ҳолатларини икки баробар камайтириш. Бу вазифа амалга ошиш эҳтимоли қанчалик юқори?
Жаҳон Соғлиқни сақлаш ташкилотининг сўнгги ҳисоботида дунёда йўл ҳаракати хавфсизлиги ҳолати (2018 йил) тўғрисида келтирилган маълумотларга кўра, ЙТҲ натижасида ўлим ҳолатлари сони ортиб бормоқда ва бу кўрсаткич йилига 1,35 миллион ўлим ҳолатларини ташкил этади. Ҳисоботда ЙТҲ оқибатидаги жароҳатлар 5˗29 ёшдаги болалар ва аёларнинг ўлимига асосий сабаб деб қайд этилди. Йўлларда ҳалок бўлаётганларнинг ярмидан кўпи “йўлларнинг ожиз фойдаланувчилари”дир — пиёдалар, велосипедчилар ва мотоциклчилар.
Йўл ҳавфсизлиги бўйича БМТнинг махсус элчиси Жан Тодт фуқаролик жамияти институтлари, ҳайдовчилар ҳамжамияти ва автотранспорт бошқаришни ўргатадиган ташкилотлар вакиллари билан 2019 йил сентябрида “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати биносида ўтган учрашуви чоғида йўл˗транспорт травматизми болалар ва ёшлар ўртасида ўлим ҳолатларининг асосий сабабларидан бири эканини таъкидлаб ўтди.
Ж.Тодт фикрича, муаммонинг асосий сабабларидан бири ˗ йўлларда ҳайдовчилар йўл қўядиган элементар хатолар: ҳаракат тезлигини ошириш, хавфсизлик камарини тақмаслик, маст ҳолда автоулов бошқариш, ҳаракат вақтида телефондан фойдаланиш. Бундай ҳолатларни тугатиш ва элементар йўл ҳаракати қоидаларига риоя қилиш йўл˗транспорт ҳодисалари сонини икки баравар камайтириш имконини беради.
Мисол учун, статистик маълумотларга кўра, хавфсизлик камарини тақиш ҳайдовчи ва олд ўриндиқларда ўтирган йўловчилар ўртасида ўлим эҳтимолини 45˗50 фоизга ва орқа ўриндиқларда кетаётган йўловчиларнинг ўлиш ва оғир жароҳат олиш эҳтимолини 25 фоизга камайтирар экан. Болаларни олиб юриш ускуналаридан фойдаланиш эса ўлим эҳтимолини 60 фоизга камайтириши мумкин.
Шунинг учун йўл ҳаракати иштирокчиларининг, жумладан, ЙҲҚни бузиш оқибатлари тўғрисида кенг хабардор қилиш орқали шахсий масъулиятни ошириш муҳим.
Жан Тодтнинг таъкидлашича, бунда комплекс ёндашув муҳим. Миллий даражада масъулият ҳукуматларга юклатилади, чунки уларда қонунчилик базасини ўзгартириш учун барча ваколатлар мавжуд, бироқ жамоатчилик бирлашмалари ва ёшларда ҳам гап кўп. Улар аҳолининг турли қатламларини йўлларда хавфсизлик қоидалари ва техникасига риоя қилишга тарғиб қилишлари мумкин.
БМТ ва ЖССТ томонидан илгари сурилаётган хавфсиз тизимли ёндашув йўл˗транспорт травматизми эҳтимоллик омиллари ва тегишли чораларни ҳар томонлама ўрганиш учун барқарор асос таъминлаяпти. Улар Швецияда ишлаб чиқилган «Vision Zero» (“Йўлларда ўлим ҳолатларининг ноль даражаси”) стратегиясига таянади. У узоқ истиқболларда транспорт тизимида жиддий жароҳатлар ва ўлимга олиб келувчи жароҳатлар ҳолатларини бутунлай йўқ қилиш мақсадини кўзлайди. Мазкур ёндашувнинг мақсади аварияларни олдини олиш имконини берувчи хавфсиз йўл тизимини яратиш учун ахборот ва йўналишлар билан таъминлаш, авария содир бўлган тақдирда урилиш кучи жиддий тан жароҳати етказиш ёки ўлимга сабаб бўлиш учун етарли бўлмаслиги, жароҳатланганлари қутқарилиб, тегишли травматологик ёрдам кўрсатилишини кафолатлашдан иборат.
БРМ вазифаларини амалга ошириш учун ЖССТ “Ҳаётни сақлаб қолиш” йўл ҳаракати хавфсизлиги масалалари бўйича техник ҳужжатлар тўпламини ишлаб чиқди. У 6 та компонент ва 22 тадбирни ўз ичига олади. Жумладан, “Тезликни тартибга солиш” компоненти мамлакат, шаҳар ва маҳаллий миқёсда тезликни чеклаш тўғрисидаги қонунларга риоя қилишни таъминлаш, транспорт ҳаракат тезлигини камайтириш мақсадида йўлларни қуриш ва реконструкция қилиш, масалан, йўлни торайтириш ҳисобига, айлана ҳаракат майдонларини яратиш, сунъий ўйдим˗чуқурлар (“ётқизилган полициячилар”), ён тарафдан бўртиқлар ва рифель овозли полосалар яратиш ҳисобига. “Транспорт воситалари хавфсизлиги мезонлари” компоненти автотранспорт воситаларини эксплуатация қилишда хавфсизлик камарини тақиш, олддан ёки ёндан уриш, пиёдалар ҳимояси, ISOFIX болаларни олиб юриш ускуналарини маҳкамловчи нуқталар  каби техник хавфсизлик қоидаларига риоя қилишни назарда тутади. “Йўл ҳаракати хавфсизлиги таъминлаш фаолиятини бошқариш” компонентининг муҳим чоралари қаторида маълумотларни йиғиш ва қайта ишлаш тизимини мустаҳкамлаш асосида йўл ҳаракати хавфсизлигини мониторинг қилиш, таълимни ташкил этиш ва ахборот кампанияларини ўтказиш орқали хабардорликни ошириш.
Жаҳон амалиёти кўрсатганидек, йўлларда травматизмни камайтириш ва олдини олиш, ўлим ҳолатларини камайтириш мумкин. Мисол учун,  Норвегиянинг пойтахти Осло шаҳрида 2019 йилда ўлимга сабаб бўлган биргина ЙТҲ содир бўлди: автомобиль панжара тўсиққа урилиши натижасида ҳайдовчи ҳалок бўлди. Битта ҳам пиёда ёки велосипедчи ўлими ҳолати содир бўлмади.
Осло йўлларидаги вазиятни яхшилашга шаҳар ичида тезликни кескин чеклаш, шаҳар марказий туманларида автомобиль йўллари сонини камайтириш, йўл қопланиши сифатини яхшилаш ва автомобилларнинг замонавий ускуналар билан таъминланиши каби омиллар сабаб бўлди. Шу билан бирга, Норвегияда велосипедлар тобора оммалашиб боряпти.
Шу сабабли, “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати жаҳон амалиёти ва юртимиздаги вазиятни комплекс тадқиқ этиш асосида шаҳарлар ва аҳоли яшаш пунктлари йўлларида энг юқори ҳаракат тезлигини 70 км/соат дан 60 км/соат га пасайтириш масаласини илгари суради.
Шунингдек, жамоат транспорти тармоғини ривожлантириш ва шаҳарнинг марказий қисмларида сайр учун майдонларни кенгайтириш масаласини долзарб деб ҳисоблайди. Йўл инфратузилмасини лойиҳалашда ва бу каби лойиҳаларнинг амалга ошишини назорат қилишда жамоатчиликнинг иштироки муҳим.
Аҳолини (ҳайдовчи ва пиёдаларни) хавфсизлик камарларидан фойдаланиш, автотранспортни болаларни олиб юришга мўлжалланган ўриндиқлар билан жиҳозлаш, тезликни оширишнинг аянчли оқибатларига алоҳида урғу бериб йўл ҳаракати қоидаларидан хабардор қилиш бўйича оммавий кампания ўтказиш таклифи билдирилади.
“Юксалиш” умуммиллий ҳаракати барча манфаатдор томонларни, шу жумладан, халқаро ташкилотларни мазкур соҳада ҳамкорлик қилишга чақиради.

Ограничение скорости, расширение прогулочных зон, развитие общественного транспорта и улучшение качества дорог. Что позволит сократить количество жертв ДТП?
2020-01-14 16:13:00   |     Просмотров: 4502
Практически ежедневно в средствах массовой информации сообщается о ДТП в разных регионах Узбекистана, при этом большая их часть — со смертельным исходом.
В Общенациональное движение «Юксалиш» через механизмы обратной связи (Телеграм-бот, электронная почта, страницы в социальных сетях) и в ходе непосредственных встреч в регионах поступает множество обращений, связанных с обеспечением безопасности дорожного движения. Граждане обеспокоены ситуацией на дорогах, качеством транспортной инфраструктуры, уровнем знания населения, особенно, детей и молодежи, правил дорожного движения.
По данным Министерства внутренних дел, ежегодно на территории республики происходит в среднем около 9—10 тысяч дорожно-транспортных происшествий, в том числе более двух тысяч из них с человеческими жертвами. Только в 2018 году жертвами ДТП в Узбекистане стали 2 262 человека. По сравнению с 2017 годом число погибших снизилось на 8,5 процента (с 2 473 человек), однако этот показатель все еще остается очень высоким — 6 человек в день.
В соответствии со Стратегией действий в республике трансформируется и сфера обеспечения безопасности дорожного движения, повышения культуры вождения и поведения пешеходов на проезжей части автомобильных дорог. Принята Концепция обеспечения безопасности дорожного движения в Республике Узбекистан на период 2018—2022 годы. Она включает направления по совершенствованию нормативно-правовой базы, дорожной инфраструктуры, улучшению качества дорог, повышению правовой культуры участников дорожного движения.
Однако не одобрено предложение по снижению максимально разрешенной скорости движения автотранспорта в городах и населенных пунктах Узбекистана с 70 до 60 км/ч. Это предусматривалось в проекте документа, размещенного для общественного обсуждения.
При этом в мире не так много государств, где разрешенная скорость составляет 70 км/ч. В ряде стран СНГ, Армении, Грузии, Азербайджане максимально разрешенная скорость в населенных пунктах составляет 60 км/ч. Украина с 1 января 2019 года в качестве одной из мер, направленных на уменьшение смертности на дорогах, снизила скорость с 60 до 50 км/ч. В 29 странах Европы скорость ограничена 50 км/ч, в Лондоне — 48 км/ч.
Согласно исследованиям, превышение скорости напрямую связано как с вероятностью аварии, так и с тяжестью ее последствий. Так, например, повышение средней скорости движения на один процент приводит к увеличению риска ДТП со смертельным исходом на 4 процента и риска серьезных аварий на 3 процента. Риск смерти пешеходов, сбитых машиной, быстро возрастает (риск при скорости 65 км/ч в 4,5 раза превышает аналогичный показатель при скорости 50 км/ч). Риск смерти водителей и пассажиров в результате боковых ударов машин при скорости 65 км/ч составляет 85 процентов.
Снизив среднюю скорость всего на 5 процентов можно почти на треть сократить число дорожно-транспортных аварий со смертельным исходом. Потому что, чем выше скорость, тем длиннее тормозной путь, в связи с чем возрастает риск дорожно-транспортной аварии. При скорости 70 км/ч на сухой дороге водитель, реагирующий на то или иное событие, проезжает 18—20 м, тогда как для полной остановки ему требуется проехать около 47 м.
В числе других факторов, которые могут влиять на скорость, — алкоголь, трасса дороги, плотность движения и погодные условия.
К примеру, 9 января в Чиланзарском районе Ташкента напротив Дворца дружбы народов произошло дорожно-транспортное происшествие с участием автомобилей BMW и Lacetti. В результате аварии, предварительной причиной которого стало значительное превышение скорости водителем BMW, обе машины загорелись. Позже экспертиза показала, что мужчина за рулем иномаркаи находился в состоянии алкогольного опьянения. В результате происшествия двое пассажиров Lacetti погибли и еще два человека, включая водителя, находятся в больнице.
Важное значение имеет не только принятие актов законодательства о скоростных ограничениях, но и обеспечение их соблюдение, а также проектирование дорог и внедрение автомобильных технологий. Так, по данным Доклада о состоянии безопасности дорожного движения в мире за 2015 год, в 97 из 180 стран-участниц законодательство о скоростных ограничениях предусматривает для городских районов скорость не выше 50 км/ч, в то время как лишь 27 стран (15 процентов) дали хорошую оценку контролю за соблюдением их законов о скоростных ограничениях (8 и более баллов по шкале от 0 до 10).
В целом, проблема безопасности на дорогах носит глобальный характер. В Повестке дня в области устойчивого развития на период до 2030 года сформулирована масштабная задача: к 2020 году вдвое сократить во всем мире число смертей и травм в результате ДТП. Но насколько достижима эта задача?
В последнем докладе Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) о состоянии безопасности дорожного движения в мире (2018 год) отмечается, что смертность в результате ДТП продолжает расти, составляя 1,35 миллиона случаев смерти в год. В докладе подчеркивается, что травмы в результате ДТП являются основной причиной смерти детей и молодых людей в возрасте 5—29 лет. Более половины умирающих на дорогах мира принадлежат к «уязвимым пользователям дорог» — пешеходам, велосипедистам и мотоциклистам.
Специальный посланник ООН по дорожной безопасности Жан Тодт в ходе встреч с представителями институтов гражданского общества, водительских сообществ и организаций по обучению водителей, состоявшихся в офисе Общенационального движения «Юксалиш» в сентябре 2019 года, также отметил, что дорожно-транспортный травматизм — основная причина смертности среди детей и молодежи.
По мнению Ж. Тодта, одна из ключевых причин проблемы —элементарные нарушения, которые допускают водители на дорогах: превышение скорости движения, игнорирование использования ремней безопасности, вождение в состоянии алкогольного опьянения, отправка SMS и разговор по телефону во время езды. Исключение подобных ситуаций и соблюдение элементарных правил безопасности позволит сократить количество дорожно-транспортных происшествий как минимум в два раза.
К примеру, по статистике, пристегивание ремнями безопасности снижает риск смерти среди водителей и пассажиров, сидящих на переднем сидении, на 45—50 процентов и риск смерти и тяжелых травм среди пассажиров, сидящих на заднем сидении, на 25 процентов. Использование детских удерживающих устройств может способствовать снижению смертности на 60 процентов.
В связи с этим важно повышать личную ответственность участников движения, в том числе путем их широкого информирования о последствиях нарушений ПДД.
Жан Тодт отметил, что важен комплексный подход. На национальном уровне ответственность лежит на правительствах, так как они располагают необходимыми инструментами и рычагами, чтобы изменить законодательную базу, но важное значение имеют общественные группы и молодежь, которые могут призвать разные слои общества соблюдать правила и технику безопасности на дорогах.
Безопасный системный подход, продвигаемый ООН и ВОЗ, обеспечивает устойчивую основу для всестороннего изучения факторов риска дорожно-транспортного травматизма и соответствующих мероприятий. Он опирается на разработанную Швецией стратегию «Vision Zero» («Нулевой уровень смертности на дорогах»), которая ориентирована на достижение в долгосрочной перспективе цели, предполагающей полное отсутствие серьезных травм или травм со смертельным исходом в рамках транспортной системы. Цель данного подхода состоит в обеспечении информации и ориентиров для создания безопасной дорожной системы, позволяющей предотвращать аварии, гарантий того, что в случае аварии силы удара будет недостаточно для причинения серьезной травмы или смерти, что пострадавшие будут спасены и что им будет оказана надлежащая травматологическая помощь.
ВОЗ для выполнения задач ЦУР разработан пакет технической документации по вопросам безопасности дорожного движения *«Спасти ЖИЗНЬ». Он включает в себя шесть компонентов и 22 мероприятия. В частности, компонент «Регулирование скорости» подразумевает принятие и обеспечение соблюдения законов о скоростных ограничениях в масштабах страны, на местном уровне и в городах, строительство или реконструкция дорог с целью замедлить движение транспорта, например, за счет создания участков с круговым движением, сужения дороги, искусственных неровностей («лежачих полицейских»), боковых выступов и рифленых звуковых полос. Компонент «Стандарты безопасности транспортных средств» предусматривает принятие и обеспечение соблюдения положений о правилах техники безопасности при эксплуатации автотранспортных средств, касающихся ремней безопасности и их креплений, лобового и бокового удара, защиты пешеходов, точки крепления детских удерживающих устройств ISOFIX. В числе важных мероприятий компонента «Руководство деятельностью по обеспечению безопасности дорожного движения» — мониторинг безопасности дорожного движения на основе укрепления систем сбора и обработки данных, повышение осведомленности и общественной поддержки посредством организации обучения и проведения кампаний.
Мировой опыт показывает, что сокращение и предупреждение травматизма, случаев с летальным исходом на дорогах вполне реально. Так, в столице Норвегии Осло в 2019 году произошло только одно ДТП со смертельным исходом: водитель скончался, когда его автомобиль врезался в забор. При этом не зарегистрировано ни одного случая гибели пешеходов или велосипедистов.
На улучшение ситуации на дорогах Осло повлияли такие факторы, как значительное ограничение скорости внутри города и сокращение автомобильных дорог в центральных районах города, улучшение качества дорожного покрытия и современное оснащение автомобилей. Кроме того, все более популярными в Норвегии становятся велосипеды.
В связи с этим, Общенациональное движение намерено продвигать вопрос снижения максимальной скорости на дорогах в городах и населенных пунктов с 70 км/ч до 60 км/ч на основе комплексного исследования мировой практики и местных реалий.
Актуальным видится развитие сети общественного транспорта и расширение прогулочных зон в центральных частях городов. Важно участие общественности в процессах проектирования дорожной инфраструктуры и контроля за ходом реализации подобных проектов.
Предлагается провести масштабную кампанию по информированию населения (как водителей, так и пешеходов) о правилах дорожного движения с акцентом на использование ремней безопасности, детских удерживающих устройств, последствия превышения скорости.
Общенациональное движение «Юксалиш» призывает все заинтересованные стороны к сотрудничеству в этой сфере, в том числе, международные организации.