“Jamoatchilik” онлайн-платформаси: 3 кун ичида 400 га яқин таклифлар келиб тушди
Жорий йилнинг 6 август куни интернет тармоғида “Jamoatchilik” онлайн-платфомаси ишга туширилди. Платформанинг мақсади замонавий технологиялардан фойдаланган ҳолда фуқаролар ва кенг жамоатчиликнинг амалга оширилаётган ислоҳотлардаги иштирокини ошириш, уларни давлат ва жамият бошқарувига фаол жалб қилиш, шунингдек давлат идоралари фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш, уларнинг аҳоли олдида ҳисобдорлигини янада кучайтириш ҳисобланади.
“Jamoatchilik” онлайн-платфомаси ўз фаолиятини бошлашидан 24 соат ўтиб, фуқаролардан 200 дан ортиқ хабарлар, шу жумладан таълим ва соғлиқни сақлаш, молия ва кредитлаш, энергетика ва коммунал хизматлар, паспорт тизими ва фуқароликни расмийлаштириш, мажбурий меҳнат ва коррупцияга қарши курашиш каби кўплаб соҳалар бўйича 180 дан ортиқ ўринли ва асосли таклифлар келиб тушди. Уларнинг аксарияти амалдаги қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш билан боғлиқ.
Хусусан, фуқаролар Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида доимий пропискага эга бўлмаган шахслар томонидан пойтахт ва Тошкент вилоятининг иккиламчи бозорида кўчмас мулк сотиб олишга қўйилган чекловларни бекор қилиш, энергоресурслар истеъмоли бўйича ижтимоий меъёрларни қайта кўриб чиқиш, коммунал хизматлар ҳисоби ва тўлов жараёнларига замонавий технологияларни жорий этиш, хоспислар ташкил қилиш, гиёҳвандликнинг олдини олиш учун психотроп дорилар савдосини чеклаш кабилар таклиф қилинмоқда. Бир қатор таклифлар эса кредит олиш тартибини соддалаштириш, жумладан истеъмол ва авто кредитлар, электрон тўловларни жорий қилиш, коррупциянинг олдини олиш мақсадида маҳаллий ўзини-ўзи бошқариш органлари тизимида блокчейн технологиясини жорий этиш, барча даражадаги мансабдор шахслар, уларнинг оила аъзолари ва яқин қариндошлари учун мажбурий даромад декларациясини жорий этиш билан боғлиқ.
Сўнгги пайтларда уй-жойларнинг ноқонуний бузилиши, дарахтларни оммавий кесиш, мажбурий меҳнатга жалб қилиш ҳолатлари шуни кўрсатмоқдаки, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари доим ҳам муаммоларнинг қонунда белгиланган тартибда аҳоли билан мулоқот қилиш орқали ҳал қилишга интилмайдилар. Аксинча, имкон қадар, салбий маълумотларни ҳудуднинг ўзида қолишига ҳаракат қилмоқдалар. Бу эса вазиятнинг ёмонлашиши, норозиликнинг ошишига ҳамда давлат ҳокимиятига бўлган ишончнинг камайишига олиб келмоқда.
Ўйлаймизки, онлайн-платформа ҳокимият ва аҳоли ўртасида конструктив мулоқот майдонига айланиб, фуқароларни давлат ва жамоат бошқарувига жалб этиш ҳамда ушбу жараёнларда уларнинг иштирокини янада ошириш бўйича самарали механизм бўлади. Эркин фикр билдириш, мавжуд муаммолар тўғрисида хабарлар қолдириш имконияти эса жойлардаги ҳақиқий ҳолатни шакллантиришга, аҳоли кайфиятини аниқлашга ёрдам беради.
Жамоатчилик.уз веб-сайтининг яна бир муҳим вазифаси — келиб тушаётган таклифларни доимий равишда экспертлар ёрдамида умумлаштирилиб, таҳлил қилиниб ва тегишли давлат идораларига юборилиши ҳисобланади. Онлайн-платформа фойдаланувчилари республиканинг барча ҳудудларидан бўлиб, улар турли соҳаларда фаолият юритаётган (талаба, уй бекаси, олим, ҳуқуқшунос, ишчи, муҳандис, шифокор, ўқитувчи, иқтисодчи, тадбиркор ва бошқалар) фуқаролардир. Уларнинг ёши, ижтимоий аҳамиятга молик муаммоларга бўлган қарашлари турлича. Улар ҳаётий тажрибалари, малака ва йўналишлари, жойлардаги ҳақиқий вазият ва ҳудуднинг ўзига хослигидан келиб чиқиб, давлат ва жамиятнинг турли соҳаларини ривожлантириш бўйича ташаббус ва таклифларни тақдим этиб борадилар. Муҳим қарорлар қабул қилишда барчанинг овози муҳим ва шу боис Жамоатчилик.уз веб-сайти фуқаролар фикри эшитиладиган майдонга айланиши  лозим.
9 август ҳолатига кўра платформага келиб тушган хабар ва таклифлар сони 400 га яқинлашди ва бу кўрсаткич ҳамон ўсиб бормоқда. Тўғриси, биз воқеаларнинг бундай ривожини кутмаган эдик. Биз бунинг сабаби сифатида, асосан, қатор маҳаллий ва хорижий ОАВлар, блогерларнинг платформанинг фаолият бошлагани ҳақидаги хабарларни фаол чоп этганлигида, деб ҳисоблаймиз. Биз келгусида ҳам фуқаролик жамиятининг муҳим таркибий қисми бўлган медиаҳамжамиятнинг кўллаб-қувватлашига, содир бўлаётган воқеа ва ҳодисаларга бефарқ бўлмаган ва мамлакат тараққиётига, барча соҳалардаги ислоҳотларни илгари суришга интилаётган аҳолининг ғоялари, таклифлари ва ташаббусларининг кенг ёритилишига умид билдирамиз.
Платформа фаолияти ҳар ҳафта таҳлил қилиниб, оралиқ натижалар эълон қилиб борилади. Хусусан, келиб тушган таклиф ва хабарлар муаллифлари, тегишли вазирлик ва идоралар мутахассислари, ОАВлар вакиллари иштирокида очиқ муҳокама ташкил этилади. Шу муносабат билан, бу каби учрашувларнинг биринчиси келгуси ҳафта бўлиб ўтишини маълум қиламиз.

Онлайн-платформа Jamoatchilik.uz: за три дня поступило около 400 предложений
6 августа текущего года была запущена новая онлайн-платформа «Jamoatchilik» («Общественность»). Она призвана расширить участие граждан и общественности в процессах государственного управления с использованием современных технологий, обеспечить открытость и прозрачность деятельности государственных органов, подотчетность и повысить их ответственность перед населением.
Менее чем за сутки поступило более 200 сообщений, в том числе свыше 180 резонных и обоснованных предложений граждан по таким сферам, как образование и здравоохранение, финансы и кредитование, энергетика и коммунальное обслуживание, паспортная система и оформление гражданства, принудительный труд и противодействие коррупции. Множество сообщений связано с внесением изменений и дополнений в действующее законодательство.
В частности, граждане предлагают отменить ограничения на приобретение недвижимости на вторичном рынке Ташкента и Ташкентской области гражданами без постоянной прописки в столице и Ташкентском регионе, пересмотреть социальную норму потребления электроэнергии и внедрить современные технологии в процесс учета и оплаты за коммунальные услуги, открыть хосписы, ограничить продажу психотропных медикаментов для профилактики наркомании. Ряд предложений касается упрощения процедуры получения кредитов, в том числе потребительских и автокредитов, внедрения электронных платежей, технологии блокчейн в систему местных органов самоуправления с целью предотвращения коррупции, введения обязательного декларирования доходов для чиновников всех уровней и членов их семей и их ближайших родственников.
Последние случаи с незаконными сносами, массовой вырубкой деревьев, принудительным трудом показывают, что местные госораны не всегда пытаются решить насущные проблемы в установленном законом порядке путем налаживания контакта с населением, а стараются, по возможности, не давать выход негативной информации за пределы региона, что приводит к нагнетанию атмосферы, росту недовольства и резкому снижению доверия к государственной власти.
Надеемся, что онлайн-платформа превратится в площадку для конструктивного диалога власти с народом, эффективный механизм вовлечения и участия граждан в государственное и общественное управление. Возможность открытого высказывания мнений, направления сообщений о существующих проблемах на местах позволит формировать реальную картину в регионах страны, определять настроение населения республики.
Ключевая задача веб-сайта Jamoatchilik.uz — сбор предложений, которые ежедневно обобщаются и анализируются экспертами и передаются в соответствующие госструктуры. Пользователи онлайн-платформы представляют разные регионы республики, у них разный род деятельности (студенты, домохозяйки, ученые, юристы, рабочие, инженеры, врачи, педагоги, экономисты, предприниматели и т.д.) и возраст, свое видение социально значимых проблем и их решений. Они выступают с инициативами и предложениями в разных сферах государства и общества, исходя из жизненного опыта, квалификации и образования, реальной ситуации на местах и специфики региона. В принятии значимых государственных решений важен голос каждого, а сайт Jamoatchilik.uz может стать той площадкой, где граждан услышат.
На состояние 9 августа количество сообщений и предложений приблизилось к 400, этот показатель продолжает расти. Мы и не предполагали такого развития. Считаем, что подобного охвата удалось достичь, во многом благодаря тому, что сообщения о запуске платформы опубликовал ряд национальных и зарубежных СМИ, блогеров. Мы и дальше надеемся на поддержку медиасообщества — важной составляющей гражданского общества — в широком освещении идей, предложений и инициатив жителей республики, неравнодушных к происходящему вокруг и желающих внести свой вклад в развитие страны, продвижение реформ во всех сферах.
Еженедельно по итогам встреч с авторами предложений и сообщений, специалистами министерств и ведомств, представителями СМИ Общенациональное движение «Юксалиш» будет представлять промежуточные результаты обсуждений материалов, поступивших через онлайн-платформу. Первая подобная встреча запланирована на следующую неделю.