2023-02-07 16:03:28   |     Просмотров: 1067
Joriy yilning yanvar oyida Toshkent shahar hokimi Jahongir Ortiqxoʻjayev lavozimidan ozod qilindi. Endilikda jamoatchilik yangi hokimdan koʻp narsani kutmoqda...
“Yuksalish” harakati poytaxt hokimi, birinchi galda, qaysi mummolarni hal qilishi zarurligi haqida fuqarolik jamiyati, biznes, jurnalistlar va ekspertlar fikrini bilish maqsadida soʻrovnoma oʻtkazdi.
Soʻrovda 107 nafar jamoatchilik faollari, siyosatchilar, jurnalistlar, blogerlar, NNT, biznes va akademik doira vakillari ishtirok etdi. Ular orasida siyosatchilar — Farhod Tolipov, Yuriy Saruxanyan, Azamat Seitov, Nozima Muratova, Rustam Komilov, Bahrom Rajabov, inson huquqlari boʻyicha yurist Dilfuza Qurolova, fuqarolik jamiyati faollari, jurnalist va blogerlar — Beruniy Alimov, Nikita Makarenko, Muhrim Aʼzamxoʻjayev, Qobil Xidirov, Aqida Xonum, Barnogul Sanaqulova, Jahongir Azimov va boshqalar bor. Savollarga javob berish jarayonida ularning har biri bir necha javob variantlarini tanlash hamda boshqa, oʻz variantini yozish imkoniga ega boʻlishdi.
Eng koʻp tanlangan javob variantlar uchligi quyidagicha:
1.  Shahar Bosh rejasi tasdiqlanguniga  qadar shaharda qurilish amalga oshirishga moratoriy eʼlon qilish — bu javobni 76 nafar respondent tanlagan;
2.  Uy-joy kommunal xizmatlar infratuzilmsini, shu jumladan mavzelar ichidagi elektr uzatish liniyalarini  modernizatsiya qilish — 73 nafar respondent;
3.  Jamoat transportini yaxshilash — 72 nafar respondent.
Soʻnggi besh yilda Oʻzbekistonda 300 mingdan ortiq turar-joy binolari (taqqoslash uchun, 2000—2014-yillarda 86 mingta) qurilgan,  ularning deyarli toʻrtdan bir qismi Toshkent shahrida joylashgan. Qurilish koʻpligi, bir tomondan, minglab aholining uy-joyga boʻlgan ehtiyojini qondirishga, qurilish materiallari ishlab chiqarishni rivojlantirishga, ish oʻrinlarini yaratishga xizmat qilsa, ikkinchi tomondan, mavjud kommunikatsiyalar va ijtimoiy obyektlar yukini sezilarli darajada oshiradi. Qurilishlarda yangi infratuzilmani yaratmasdan, mavjud infratuzilmaga ulanilsa, vaziyat yanada ogʻirlashadi.
Bunday yondashuv yon-atrofodagi uylarda yashovchi aholining noroziligiga ham sabab boʻladi, chunki koʻp hollarda mavzelar ichida yangi bino qurilishi boshlanishi bilan atrofi toʻsiladi, bolalar va sport maydonchalari, sayr qilish yoʻlaklari va boshqa yashil hududlar qisqaradi yoki yoʻq boʻlib ketadi. Oʻtgan yillar davomida toshkentliklar bir necha marta oʻz manfaatlarini himoya qilish, infratuzilmani saqlab qolish, daraxtlar kesilmasligi uchun kurashishga majbur boʻldi.
Rivojlangan mamlakatlar tajribasi shuni koʻrsatadiki, sifatli qurilishlar mahalliy hokimliklarning shaharsozlik siyosatiga bogʻliq. Yerdan foydalanish va qurilish qoidalari, tarmoqlarga ulanish shartlari bor. Masalan, Fransiyada quruvchilar shaharlar kengayishiga olib keladigan qurilish loyihalari uchun bilvosita xarajatlarni toʻlaydi. Bularga infratuzilma soligʻi, hudud tabiatini saqlash va rivojlantirish xarajatlarini qoplash uchun yagona qayta qurish soligʻi, jamoat transportini moliyalashtirish hamda binolar zichligi uchun olinadigan soliqlar kiradi.
Joriy yilning yanvar oyida yuzaga kelgan energetika inqirozi bilan bogʻliq vaziyat poytaxtning yarim asrdan oshgan kommunal infratuzilmasini modernizatsiya qilish zarurligini koʻrsatdi. Jumladan, 2018-yil Adliya vazirligi tomonidan Uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish vazirligi (hozir Qurilish va uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish vazirligi boʻlib qayta tashkil qilingan) faoliyatining tahlili shuni koʻrsatdiki, kommunal uskunalar va suv muhandislik kommunikatsiyasi sezilarli darajada eskirgan. Suv quvurlari, kanalizatsiya tarmoqlari va kollektorlarning uchdan bir qismidan koʻprogʻi taʼmirga muhtoj, 760 ga yaqin qozonxona va 5 ming kilometr issiqlik tarmoqlarining holati issiqlik energiyasining ortiqcha yoʻqotilishiga olib kelmoqda.
Bunday sharoitda Toshkentni ixchamlashtirish siyosatini qayta koʻrib chiqish, hududda kompleks qurilish ishlarini Bosh reja asosida qilish muhim ahamiyat kasb etadi.
Shahar transport tarmogʻini bejizga “shaharning qon aylanish tizimi”ga oʻxshatishmaydi. Bunda qon tomirlari boʻylab odamlarning uzluksiz harakatlanishi taʼminlanadi. Lekin Toshkentning jamoat transporti tizimi rivojlanmagan va bu bilan maqtana olmaydi. Shaharning 3 million aholisiga 1000 ta avtobus va metro toʻgʻri keladi. Jamoat transportlarida harakat jadvaliga rioya qilinmaslik, tirbandliklar, transporti vositalarining sifati va holati fuqarolarning shaxsiy avtomobil yoki taksida harakatlanishni afzal koʻrishlariga olib kelmoqda. Natijada tirbandliklar nafaqat kunning tigʻiz vaqtlarida, balki har doim kuzatiladi, havo ifloslanishi ham ortadi.
Keyingi yillarda dunyoning rivojlangan davlatlarida jamoat transportini jonlantirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Masalan, Pekin, Madrid va Moskva yangi metro va temir yoʻl liniyalariga katta sarmoya kiritdi, velosiped va piyodalar yoʻlaklari sonini koʻpaytirdi. Seul, Shenchjen va Singapur jamoat transporti arzonligi reytingida yetakchilik qilmoqda. Ushbu shaharlarda mutasaddilar shaxsiy transport vositalariga egalik qilishni murakkablashtirish, qiymatini oshirishning faol choralarini koʻrmoqda. Maqsad – ekologiyaga yetkazilgan zararni qoplash va ijtimoiy xarajatlarni tejash. Shanxaydan tashqarida roʻyxatdan oʻtgan transport vositalarining ayrim shaharlarga kirishi taqiqlanadi.
Ekspertlar Toshkent shahar hokimligi jamoat transporti siyosatini qayta koʻrib chiqishi kerak, degan fikrda.
Soʻrovnoma ishtirokchilari (63 kishi), shuningdek, shahar ekologiyasini yaxshilash boʻyicha tezkor choralarni koʻrish zarur, deb hisoblaydi. Daraxtlar kesilishi, avtomobillar soni, qurilishlar ortishi va boshqa faktorlar, masalan, havo sifatiga taʼsir koʻrsatmoqda.
Respondentlar (62 nafar) xavfsiz yoʻllarni loyihalashtirish zaruratini ham qayd etishdi. Chunki jamoatchilikni tez-tez sodir boʻlayotgan YTHlar, yoʻl infratuzilmasi piyodalar uchun emas, haydovchilar ehtiyojlariga yoʻnaltirilayotganligi tashvishga solmoqda.
Respondentlarning (56 nafar) deyarli uchdan bir qismi yashil hududlar va jamoat joylarni kengaytirishni, boshqa qismi (50 nafar) nogironligi boʻlgan shaxslar uchun qulay muhit yaratishni taʼkidlagan.
Ekspertlar hokimlik jamoasi tarkibiga professional, jumladan xorijlik urbanistlarni ham jalb etishga, mavzelar ichidagi koʻp qavatli uylar aholisi bilan yangi qurilish loyihalarini muhokama qilish va kelishish mexanizmini joriy qilishga chaqirgan. Shuningdek, fuqarolar bilan ochiq muloqotni yoʻlga qoʻyish, qabul qilinayotgan qarorlarning ochiqligi va shaffofligini taʼminlash, Toshkent shahrida hokimni saylash amaliyotini tajriba tariqasida joriy etish kerakligini qayd etishgan.

Экспертный опрос: какие проблемы необходимо решить новому хокиму Ташкента в первую очередь?
В январе текущего года хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев отправлен в отставку. У общественности много ожиданий от нового градоначальника...
Движение «Юксалиш» провело опрос для изучения мнений представителей гражданского сектора, бизнеса, экспертного и медиасообщества о том, какие проблемы, по их мнению, необходимо решить новому хокиму г.Ташкента в первую очередь?
В опросе участвовали 107 общественных деятелей, политиков, инфлюенсеров, журналистов, блогеров, представителей ННО, бизнеса и академического сообщества. Среди них — политологи Фарход Толипов, Юрий Саруханян, Азамат Сеитов, Нозима Муратова, Рустам Камилов, Бахром Раджабов, юрист по правам человека Дилфуза Куролова, гражданские активисты, журналисты и блогеры Беруний Алимов, Никита Макаренко, Мухрим Аъзамхужаев, Кобил Хидиров, Акида Ханум, Барногул Санакулова, Жахонгир Азимов и другие. Отвечая на вопросы, каждый из них мог выбрать несколько позиций из представленного списка, а также имел возможность вписать свой вариант.
В первой тройке популярных ответов:
1. ввести мораторий на точечную застройку до утверждения генерального плана города — этот вариант выбрали 76 респондентов;
2. модернизация инфраструктуры жилищно-коммунального хозяйства, в том числе линий электропередач внутри кварталов, — 73 респондента;
3. улучшение работы общественного транспорта — 72 респондента.
За последние пять лет в Узбекистане построено более трехсот тысяч жилых домов (для сравнения в 2000—2014 годах построено 86 тысяч домов), при этом почти четверть из них возведена в Ташкенте. Строительный бум, с одной стороны, способствует обеспечению запросов тысяч людей на жилье, подстегивает производство строительных материалов, создает рабочие места, с другой, существенно увеличивает нагрузку на существующие коммуникации, социальные объекты.
Ситуацию усугубляет точечная застройка, которая не подразумевает создание собственной инфраструктуры, а подключение к существующей. Такой подход вызывает недовольство жителей соседних домов, поскольку нередко появление внутри двора или квартала новостройки оборачивается урезанием границ, исчезновением детских и спортивных площадок, скверов и других зелёных зон. В Ташкенте за прошедшие несколько лет жителям не раз приходилось отстаивать свои интересы, бороться за сохранение парковых, придомовых территорий и инфраструктуры.
Опыт развитых стран показывает, что наличие и качество уплотнительной застройки зависит от градостроительной политики местной администрации. Действуют правила землепользования и застройки, условия подключения к сетям. К примеру, во Франции девелоперы оплачивают косвенные издержки от строительных проектов, которые способствуют разрастанию городов. В их числе — налог на инфраструктуру, единый налог на переустройство, который покрывает затраты на поддержку и развитие природных территорий района, финансирование общественного транспорта, и налог на низкую плотность застройки.
Ситуация с энергокризисом в январе текущего года показала, что столичная коммунальная инфраструктура, которой уже больше полувека, нуждается в модернизации. Так, анализ деятельности Министерства жилищно-коммунального обслуживания (преобразовано в Министерство строительства и жилищно-коммунального хозяйства), проведенный Министерством юстиции еще в 2018 году, показал существенный износ коммунального оборудования и инженерных коммуникаций водоснабжения. Больше одной трети водопроводов, канализационных сетей и коллекторов нуждается в ремонте, состояние около 760 котельных и 5 тысяч км теплосетей приводит к сверхнормативной потере тепловой энергии.
В этих условиях ключевое значение имеет пересмотр политики уплотнения Ташкента, переход от точечной к комплексной застройке территорий на основе генерального плана.
Городскую транспортную сеть не редко называют кровеносной системой города, которая призвана обеспечивать бесперебойное передвижение людей по своим артериям. Но Ташкент не может похвастаться развитой системой общественного транспорта. На 3 млн населения приходится тысяча автобусов и метрополитен. Несоблюдение графика движения, перегруженность, качество и состояние общественного транспорта приводит к тому, что горожане предпочитают передвигаться на личном авто либо на такси. Это приводит к возникновению пробок, при этом не только в часы пик, увеличению загрязнения атмосферного воздуха.
В развитых странах мира в последние годы делается акцент на возрождение общественного транспорта. К примеру, Пекин, Мадрид и Москва инвестировали значительные средства в прокладку новых линий метро и железнодорожных линий, увеличили количество велосипедных дорожек и пешеходных улиц. Сеул, Шэньчжэнь и Сингапур возглавляют рейтинг финансовой доступности общественного транспорта. Их власти принимают активные меры, повышающие стоимость владения личным автотранспортом. Цель — компенсировать причиняемый вред экологии и издержки социального характера. Автомобилям, зарегистрированным за пределами Шанхая, запрещено въезжать в определенные городские районы.
Властям Ташкента необходимо пересмотреть политику в отношении общественного транспорта, считают эксперты.
Участники опроса (63 человека) также считают, что необходимо принять оперативные меры по улучшению экологии города. Поскольку сокращение растительного покрова, увеличение автотранспорта, строительных площадок и влияния других факторов существенно ухудшилось, к примеру, качество воздуха.
Респонденты (62) высказались и о необходимости проектирования безопасных дорог. Потому что общественность обеспокоена количеством ДТП, ориентированностью дорожной инфраструктуры под потребности водителей, а не пешеходов.
Почти треть респондентов отметили необходимость создания зелёных зон и общественных пространств (56), создание доступной среды для лиц с инвалидностью (50).
Эксперты призывают привлечь в команду хокимията профессиональных урбанистов, в том числе из-за границы, внедрить механизм обсуждения и согласования проектов новостроек с жителями многоэтажных домов внутри кварталов. Они подчеркнули необходимость налаживания открытого диалога с гражданами, обеспечения открытости и прозрачности принимаемых решений, введения в Ташкенте в порядке эксперимента практики избрания хокима.