Yurtimizning xalqaro reytinglar va indekslaridagi o‘rnini yaxshilash bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar muhokama qilindi
2019-10-04 13:32:00   |     Просмотров: 2944
Joriy yilning 4-oktabr kuni “O‘zbekiston Respublikasining asosiy xalqaro reytinglaridagi o‘rnini oshirishga to‘sqinlik qilayotgan muammolarni tizimli hal qilish mexanizmini ishlab chiqish”  mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Tadbir “Yuksalish” umummilliy harakati va O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi nodavlat va notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Davra suhbati 2019-yil 25-fevralda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasining xalqaro reytinglar va indekslaridagi o‘rnini yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori ijrosini ta’minlashga ko‘maklashish, mazkur yo‘nalishda amalga oshirilayotgan ishlar natijalarini muhokama qilish maqsadida o‘tkazildi.
Ma’lumki, qarorga muvofiq amalga oshirilayotgan islohotlarni baholashning yaxlit va mustaqil tizimini shakllantirish, shuningdek, respublikaning xalqaro reytinglardagi o‘rnini yaxshilashni ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasining xalqaro reytinglardagi o‘rnini monitoring qilish va baholash milliy tizimini yaratish kabi qator vazifalar belgilangan edi.
Bundan tashqari, hujjat bilan alohida xalqaro indekslarga biriktirilgan tadqiqot institutlari ro‘yxati shakllantirilib, O‘zbekistonning pozitsiyasini yaxshilashga alohida e’tibor qaratish vazifasi topshirilgan edi. Masalan Iqtisodiy erkinlik indeksi, Global raqobatbardoshlik indeksi, Biznes yuritish (Doing business), Korrupsiyani qabul qilish indeksi va boshqalar.
“Yuksalish” umummilliy harakati ofisida bo‘lib o‘tgan tadbir davomida mas’ul vazirlik va idoralar, ilmiy-tadqiqot institutlari, tadqiqot markazlari va nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari o‘tgan vaqt davomida ushbu yo‘nalishda amalga oshirilgan ishlar bo‘yicha hisobot berdilar. Jumladan, belgilangan chora-tadbirlar ijrosi holati, o‘tgan vaqt davomida qo‘lga kiritilgan yutuqlar hamda o‘zgarish sezilmayotgan yo‘nalishlar tahlil qilindi.
Ta’kidlanganidek, yurtimizda ijtimoiy-iqtisodiy, sud-huquq sohasida olib borilayotgan islohotlar O‘zbekistonning Qonun ustuvorligi indeksi, Iqtisodiy erkinlik indeksida o‘z pozitsiyalarini yaxshilashga imkon berdi. Shu bilan birga, O‘zbekiston makroiqtisodiy barqarorlikni yaxshilashga qaratilgan keng qamrovli islohotlar dasturini amalga oshirishga kirishdi, soliq va bojxona sohalarida ham ijobiy o‘zgarishlar ro‘y berishi, shuningdek bank-moliya sohasida ham ko‘plab ishlar amalga oshirildi. Ushbu chora-tadbirlar natijasida jahon biznesida katta ta’sirga ega Fitch i S&P xalqaro reyting agentliklari tomonidan 2018 yil dekabrida ilk bor O‘zbekistonga suveren kredit reytingi taqdim etildi. Bundan tashqari, yana ikkita yirik reyting agentliklari - Moody’s i Standard & Poor’s bilan ishlar olib borilmoqda.
Yana bir e’tiborli jihati, yaqinda Jahon banki tomonidan O‘zbekiston biznesga ko‘maklashish sohasida katta islohotlarni amalga oshirgan eng yaxshi 20 mamlakat qatoriga kiritildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti vakillari ta’kidlaganidek, Britaniya tadqiqot tashkiloti “Economist Intelligence Unit” (EIU)ning “Demokratiya indeksi 2018” hisobotiga ko‘ra O‘zbekiston167 davlat ichida156 o‘rinni egallagan (Turkmaniston  – 162, Tojikiston – 159, Eron – 150, Ozarbayjon – 149, Rossiya – 144, Belarus – 137, Turkiya – 110, Qirg‘iziston – 98). Indeks bo‘yicha mamlakatimizning umumiy bahosi 2.01 ballni tashkil etdi, xususan, eng yuqorisi «Siyosiy madaniyat» kategoriyasida – 5,00 ball, eng past «Caylov jarayoni va plyuralizm» kategoriyasida – 0.08 ball.
EIU tashkilotining Jahon mamlakatlari demokratiya indeksi mezoni asosida o‘zini o‘zi baholash uchun Demokratiya indeksi bo‘yicha milliy metodologiya ishlab chiqildi. U o‘z ichiga 5 kategoriya va 60 indikatorni olgan.
O‘rganish natijalari umumlashtirilgan tahliliy ma’lumotlardan iborat bo‘lib, quyidagilarni o‘z ichiga oladi: 5 kategoriyalar bo‘yicha umumiy yig‘ilgan ballar; davlat va jamiyatda demokratiya rivojlanishiga to‘sqinlik qilayotgan muammolarni tahlili; aniqlangan muammolarni hal etish va O‘zbekistonning Demokratiya indeksidagi o‘rnini yaxshilashga qaratilgan tavsiyalar. Taxliliy ma’lumotlar va tavsiyalar ko‘rib chiqish va tegishli qaror qabul qilish uchun O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Senati, mas’ul vazirlik va idoralarga taqdim etiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida Xalqaro reytinglar bo‘yicha faoliyatni amalga oshirish va «Elektron parlament» tizimini joriy etish uchun mas’ul bo‘lgan Ishchi guruh tashkil etildi.
Shu bilan birga, ko‘rilayotgan chora-tadbirlarga qaramay, ko‘plab sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlarni xalqaro mezonlar va standartlarga muvofiqligini baholashning yaxlit tizimini yaratish bo‘yicha qator kamchiliklar kuzatilmoqda. Shu va yana boshqa qator dolzarb masalalar tashkil etilgan davra suhbati davomida mutaxassislar ishtirokida muhokama qilindi.

Обсуждены меры, направленные на улучшение позиций Узбекистана в международных рейтингах и индексах
4 октября текущего года состоялся «круглый стол» на тему «Разработка механизмов по системному устранению проблем, препятствующих повышению позиций Республики Узбекистан в основных международных рейтингах». Мероприятие организовано Общенациональным движением «Юксалиш» совместно с Общественным фондом по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистана.
«Круглый стол» с участием специалистов министерств и ведомств, экспертов и представителей гражданского общества организован с целью содействия исполнению постановления Президента от 25 февраля 2019 года «О мерах по повышению позиций Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах», обсуждения осуществляемых в разных направлениях работ.
Данным постановлением определены такие задачи, как создание целостной и независимой системы оценки текущих реформ в стране, создание национальной системы мониторинга и оценки позиции Республики Узбекистан в международных рейтингах с целью улучшения позиции страны в международных рейтингах и другие.
Кроме того, документом сформирован список исследовательских институтов, на которых возложены задачи по улучшению позиций Узбекистана в индексах и рейтингах. К примеру, в Индексе экономической свободы, Индексе глобальной конкурентоспособности, Ведении бизнеса (Doing business), Индексе восприятия коррупции и других.
В ходе мероприятия в офисе Общенационального движения «Юксалиш» представители ответственных министерств и ведомств, научно-исследовательских институтов, исследовательских центров и негосударственных некоммерческих организаций представили информацию об осуществленной за прошедший период работе в данном направлении. В том числе, о состоянии исполнения определенных в актах законодательства мероприятий, осуществлен анализ достигнутых успехов и направлений, где незаметно существенных изменений.
Как отмечалось, позитивные изменения в жизни страны, в рамках реформ, осуществляемых в социально-экономической, судебно-правовой сфере позволил улучшить рейтинг Узбекистана в Индексе верховенства закона, Индексе экономической свободы.  Вместе с тем, Узбекистан начал реализацию амбициозной комплексной программы реформ, направленной на улучшение макроэкономической стабильности, начались масштабные реформы в налоговой и таможенной сфере, намечены реформы в банковском секторе. Результатом данных мер стало то, что международные рейтинговые агентства Fitch и S&P, на которые ориентирован мировой бизнес, в декабре 2018 года впервые присвоили Узбекистану суверенный кредитный рейтинг, который указывает на способность страны обеспечить безопасную инвестиционную среду. Помимо Fitch продолжается работа еще с двумя рейтинговыми агентствами — Moody’s и Standard & Poor’s.
Примечательно, что по версии Всемирного банка, Узбекистан вошел в число 20 ведущих стран, которые провели крупнейшие реформы в сфере содействия бизнесу.
Как отметили представители Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе Республики Узбекистан, в Индексе демократии 2018, составленном британской исследовательской организацией «Economist Intelligence Unit» (EIU), Узбекистан занял 156 место среди 167 стран мира (Туркменистан  – 162, Таджикистан – 159, Иран – 150, Азербайджан – 149, Россия – 144, Беларусь – 137, Турция – 110, Кыргызстан – 98). Общий балл республики по индексу составилл 2.01, в том числе самый высокий в категории «Политическая культура» — 5.00, а самый низкий в категории «Избирательный процесс и плюрализм» — 0.08 балла.
На основе критериев Индекса демократии стран мира EIU разработана национальная методология для самооценки уровня развития демократии. Она включает в себя 5 категорий и 60 индикаторов.
Результаты исследования представляют собой обобщенные аналитические материалы, которые включают в себя: общее количество баллов, набранное в 5 категориях; анализ проблем, препятствующих развитию демократии в государстве и обществе; рекомендации по решению выявленных проблем и улучшению позиции Узбекистана в Индексе демократии. Аналитические данные и рекомендации передаются в Законодательную палату и Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ответственные министерства и ведомства для рассмотрения и принятия соответствующего решения.
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан создана рабочая группа, ответственная за деятельность по международным рейтингам и внедрение системы «Электронный парламент».
Вместе с тем несмотря на принимаемые меры, во многих сферах отсутствует целостная система оценки проводимых реформ на соответствие международным критериям и стандартам, позволяющая вести национальные рейтинги по соответствующим направлениям. Эти и другие актуальные вопросы обсуждены в ходе круглого стола с участием специалистов министерств и ведомств, экспертов и активистов гражданского общества.