Mediahamjamiyat: aholi mediasavodxonligini oshirish va o‘zini o‘zi boshqarish asosida rivojlantirish
2019-08-23 12:10:00   |     Просмотров: 3398
Bugungi kunda Harakatlar strategiyasi doirasida barcha sohalarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli transformatsiya jarayonlarida aholi va jahon hamjamiyatiga mamlakatdagi voqealar va jarayonlar haqida ob’ektiv va ishonchli ma’lumotlarni yetkazish muhim hisoblanadi. “Yuksalish” umummilliy harakati jamiyatdagi axborot ochiqligini ta’minlash, milliy axborot makonining jadal rivojlanishi jarayonlarini yoqlaydi va ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildiradi.
Mamlakatimizda jamoatchilik fikrini shakllantirish hamda xorijda O‘zbekistonning ijobiy imijini yanada oshirishda media tobora muhim ahamiyat kasb etmoqda. Bugun ular hukumat va xalq o‘rtasidagi ochiq muloqot, dolzarb va rezonansli masalalarni muhokama qilish maydoniga aylanmoqda.
Shunga qaramay, so‘nggi paytlarda jurnalistlar faoliyatiga to‘sqinlik qilish holatlari, shu jumladan ularning ochiq sud majlislarida qatnashish, davlat idoralaridan ma’lumot olish jarayonlarida turli qiyinchiliklarga uchrayotganliklari kuzatilmoqda. OAV vakillari faoliyati uchun huquqiy kafolatlar mavjud bo‘lishiga qaramay, ba’zi davlat idoralari hanuzgacha OAV va blogerlar bilan ochiq va konstruktiv muloqotga tayyor emaslar.
Ko‘p jihatdan, blogerlarning faol fuqarolik pozitsiyalari, alohida veb-nashrlar, ijtimoiy tarmoqlarning minglab foydalanuvchilari samarasi o‘laroq bir qator rezonansli vaziyatlarni, xususan — kunning yorug‘ paytida ham avtomobilning yaqinni yorituvchi chiroqlarini yoqib yurish, “tonirovka”ni cheklash, umumiy o‘rta ta’lim muassasalariga qabulning yangi tartibini joriy qilish, uy-joy va ko‘chmas mulklarning noqonuniy buzilishi kabi masalalar yuzasidan maqbul qarorlar qabul qilishga erishildi. Natijada, fuqarolar va tadbirkorlik sub’ektlarining mulk huquqi kafolatlanishini so‘zsiz ta’minlash bo‘yicha muhim qarorlar qabul qilindi.
Bu kabi misollar shundan dalolat beradiki, fuqarolarning fikrlari va konstruktiv takliflari, garchi ular OAV yoki ijtimoiy tarmoqlar orqali bildirilgan bo‘lsa ham, inobatga olinmoqda va shu bilan aholining davlat va jamiyat boshqaruvidagi ishtiroki ta’minlanmoqda.
Biroq, tanganing ikkinchi tomoni ham mavjud. Tarmoqda o‘z fikrlarini ochiq bildirishga, yangi tashabbuslar va g‘oyalarni taklif etishga tayyor bo‘lgan fuqarolar bilan bir qatorda, maydonga “troll” deb ataluvchi akkauntlar tobora faolroq chiqmoqda. Ular soxta ismlar ortida yashirinib, ikki ma’noli postlar yoki uydirma, yolg‘on axborotlar tarqatib, jamoatchilik ongini buzishga harakat qiladilar. Izohlarda, aksariyat hollarda, etika qoidalariga rioya etmay, odamlar shaxsiyatiga teguvchi so‘zlardan foydalanib, ularni obro‘sizlantirishga yoki adovat qo‘zg‘ashga harakat qiladilar.
Qizig‘i, soxta akkauntlarga eng ko‘p ko‘rilgan xabarlar ro‘yxatida yuqorilash uchun sezilarli darajada kamroq vaqt talab etiladi. Yolg‘on axborot sababli tarmoq foydalanuvchilari xabarni tezroq boshqalarga ham tarqatishga harakat qiladilar. Bunday holatlar natijasida davlat idoralariga nisbatan ishonchning pasayishiga, turli mish-mishlar, noto‘g‘ri fikrlarning paydo bo‘lishiga olib keladi.
Media olamida birinchi bo‘lish ustuvorligi mavjud bo‘lib: kim birinchi ma’lumot taqdim etsa, yakunda shu haq bo‘lib chiqadi. Agar feyk axborot ketidan rasmiy raddiya bildirilsa ham, bu vaziyatning ijobiy tomonga o‘zgarishini kafolatlamaydi. Ushbu bahsda ratsional argumentlar hissiy stereotiplarga yutqazadilar.
Qasddan noto‘g‘ri ma’lumotlarning tarqalishi har qanday jamiyat uchun xavfdir. Bunday xatti-harakatlar, shu jumladan tuhmat, haqorat uchun fuqarolik, ma’muriy va jinoiy javobgarlik shakllari belgilanadi.
Ushbu sohada huquqni qo‘llash amaliyoti va qonunchilikni takomillashtirish, shu jumladan, alohida tartiblar bo‘yicha aniqlik kiritish va unifikatsiyalash, ularning xalqaro huquq normalariga muvofiqligini ta’minlash masalasi hamon ochiqligicha qolmoqda.
Jumladan, 2019-yilning fevralida Buyuk Britaniyaning Xalqaro so‘z va axborot erkinligini qo‘llab-quvvatlovchi “ARTICLE 19” tashkiloti “Jurnalistik faoliyatini himoya qilish to‘g‘risida”gi hamda “Ommaviy axborot vositalari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonunlarining huquqiy jihatdan olib borgan tahlil natijalarini e’lon qildi.
“ARTICLE 19” tashkiloti ekspertlarining ta’kidlashicha, axborot olish huquqi nafaqat OAV vakillariga, balki barcha uchun kafolatlangan bo‘lishi kerak. “Ommaviy axborot vositalari to‘g‘risida”gi qonunda jurnalistlarning ma’lumot olish huquqi himoyasi umuman jamoatchilikning ma’lumot olish huquqi himoyasidan farq qilishi yoki qilmasligi ko‘rsatilmagan. Shunga ko‘ra, jurnalistlar hamda jamoatchilikning axborot olish huquqi sub’ekti sifatida turlicha imkoniyatga egaligi bo‘yicha farqlanishi asosi mavjud emas.
Tashkilot fikriga ko‘ra, qonunda fuqarolarning “shaxsiy hayotiga aralashish” aniq belgilanmagan va undan davlat xizmatchilarining daromadlari, mulkka egalik huquqi, xarajatlar va jamiyat manfaatlariga daxldor boshqa masalalar to‘g‘risidagi ma’lumotlarini oshkor qilishdan himoya qilish uchun foydalanish mumkin.
Axborot asrining muammolariga qanday qarshilik ko‘rsatish mumkin? “Yuksalish” umummilliy harakati shaxsiy veb-resurslarni taqiqlash va bloklash orqali muammoni hal qilib bo‘lmaydi, deb hisoblaydi.
Yangiliklar iste’molchisida tanqidiy fikrlash, tanqidiy yondashuvni shakllantirish, aholini ma’lumotlarni tekshirish mexanizmlariga — fakt-chekingga o‘rgatish lozim. Senzura o‘rnatishdan ko‘ra, fuqarolarning mediasavodxonligi va xabardorligini oshirish maqsadga muvofiq.
Davlat organlari faoliyatining ochiqligi va shaffofligi, ular tomonidan taqdim etilayotgan ma’lumotlarni tekshirish imkoniyati muhimdir. Agar aholi hokimiyat organlari ma’lumotlariga ishonmasa, demak rasmiy manbalarning shaffofligi bilan bog‘liq muammolar mavjud. Bunda davlat tuzilmalarining matbuot xizmatlari asosiy rol o‘ynaydi.
Raqobatbardosh mediabozorni rivojlantirish zarur. Axborot iste’molchisi o‘zi uchun to‘g‘ri bo‘lgan ma’lumotni o‘zi tanlashi kerak. So‘nggi paytlarda O‘zbekistonda qator xorijiy ommaviy axborot vositalariga nisbatan bo‘lgan cheklovlar olib tashlandi, bu esa mahalliy bozorda raqobatni yanada kuchayishiga olib keladi. Raqobat muhitida media mahsulotlarning sifati ham oshadi.
Jamiyatda sifatli tahlil va o‘rinli tanqidga ega bo‘lgan jurnalistikaga bo‘lgan talab ortib boraveradi. O‘z navbatida, ayniqsa hududlarda kadrlar bilan bog‘liq masalalar kun tartibiga chiqadi. Shu munosabat bilan, bugungi kunda hududlarda jurnalistika va jamoatchilik bilan aloqalar bo‘yicha fakultetlarni ochish, mavjud mediajamoalar xodimlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish kurslarini tashkil etish masalalarini ko‘rib chiqish maqsadga muvofiqdir. Bu, ayniqsa, Prezidentimizning 2019 yil 27 iyundagi “Ommaviy axborot vositalari mustaqilligini ta’minlash hamda davlat organlari va tashkilotlari axborot xizmatlari faoliyatini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan vazifalar ijrosi fonida o‘ta dolzarb.
Shu bilan birga, ta’sischilari davlat idoralari, shu jumladan mahalliy hokimliklar bo‘lgan bosma OAVlar bilan bog‘liq vaziyat noaniqligicha qolmoqda. Ularning faoliyati va u bilan bog‘liq qonunchilikning qayta ko‘rib chiqilishi muhimdir. Ushbu nashrlar hokimlik va mahalliy Kengashlar tomonidan ko‘rib chiqilayotgan hujjatlarning mazmun-mohiyati, islohotlar va hududiy dasturlarning amalga oshirilishining borishi to‘g‘risida fuqarolarni xabardor qilish jihatdan muhim vazifalarni bajaradi.
Jahon amaliyoti shuni ko‘rsatadiki, media sohasi uchun qat’iy chegaralar o‘rnatish kerak emas. O‘zini o‘zi boshqarish modeli bosma va internet OAVlarni tartibga solish uchun eng afzal hisoblanadi. OAV uchun axloqiy me’yorlarni ishlab chiqish va ularga rioya qilish masalasini soha ixtiyorida qoldirish lozim. Misol uchun, bunga har qanday OAV ishtirok etishi mumkin bo‘lgan, davlatdan mustaqil hisoblanuvchi mediakengashlarni tashkil etish orqali erishish mumkin. Ularning vazifasi kasbiy va axloqiy me’yorlarni joriy etish, shuningdek, ushbu standartlarga rioya etilishi bilan bog‘liq shikoyatlarni ko‘rib chiqish hisoblanadi.
Kasbning auditoriya oldidagi javobgarligini qat’iy anglashga asoslangan Jurnalist etikasi instituti milliy qonunchilik bilan mustahkamlangan. Kuni kecha O‘zbekiston jurnalistlari uyushmasi tomonidan tashkil etilgan anjuman doirasida Jurnalistlar professional etikasi kodeksi qabul qilindi. Biroq, uning samaradorligi va ijro mexanizmlarining amaliyotga mosligi masalasi ochiq qolmoqda.
Bundan tashqari, ushbu sohada O‘zbekistonning xalqaro reytinglardagi o‘rnini oshishiga to‘sqinlik qilayotgan omillarni ham tahlil qilish lozim. Xususan, joriy yilning aprelida “Chegara bilmas muxbirlar” xalqaro nodavlat tashkiloti (Reporters sans frontières, RSF) tomonidan e’lon qilingan reytingda O‘zbekiston besh pog‘ona yuqorilab, 160-o‘rinni egallagani ma’lum bo‘ldi. Biroq, vaziyat hali hamon “yomon” deb baholanmoqda. Tashkilot hisobotida qayd etilishicha, nazorat, senzura va o‘z-o‘zini cheklash kabi holatlar haligacha mavjud bo‘lib, rasmiylarning OAVlarni sezilarli darajada nazorat qilishi saqlanib qolmoqda.
Yuqoridagilar O‘zbekistonda fikr erkinligini ta’minlash sohasida bir qator muammolar va kamchiliklar borligidan dalolat beradi. Bu barcha tomonlar ishtirokida batafsil o‘rganish va muhokama qilishni talab etadigan dolzarb masala. “Yuksalish” umummilliy harakati ushbu masalani mamlakat parlamenti darajasida amalga oshirish maqsadga muvofiq, deb hisoblaydi. Xususan, davlat sektori, mediahamjamiyat, fuqarolik jamiyati institutlari vakillari, ekspertlar va keng jamoatchilik ishtirokida mamlakatda so‘z erkinligini ta’minlash, jurnalistning professional faoliyatini himoya qilish, shuningdek, ushbu sohadagi qonunlar va boshqa normativ hujjatlarning bajarilishi yuzasidan parlament eshituvini tashkil etish lozim.
Taklif etilayotgan parlament eshituvi davomida voyaga yetmaganlar uchun noqonuniy kontent tarqalishiga qarshi kurashishga alohida e’tibor qaratilishiga umid bildiramiz. Fiziologik va psixologik rivojlanishning o‘ziga xos xususiyatlari sababli ular turli xil manipulyatsiyalarga osongina ishonib, Internetda buzg‘unchi ma’lumotlar qurboniga aylanishlari mumkin.
Biz parlament va hukumatdan “Axborot erkinligi prinsiplari va kafolatlari to‘g‘risida”gi, “Axborotlashtirish to‘g‘risida”gi, “Ommaviy axborot vositalari to‘g‘risida”gi, “Jurnalistlik faoliyatini himoya qilish to‘g‘risida”gi, “Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi to‘g‘risida”gi, “Bolalarni ularning sog‘lig‘iga zarar yetkazuvchi axborotdan himoya qilish to‘g‘risida”gi va boshqa O‘zbekiston Respublikasi qonunlarini samarali qo‘llash amaliyotining aniq dasturini shakllantirishlarini kutib qolamiz.

Медиасообщество: развитие на основе саморегулирования и повышения медиаграмотности населения
В период масштабной трансформации всех сфер в рамках Стратегии действий важно доводить до населения и мирового сообщества объективную и достоверную информацию о событиях и процессах в стране. Общенациональное движение «Юксалиш» поддерживает процессы обеспечения информационной открытости общества, динамичного развития национального информационного пространства и готово всесторонне содействовать им.
В формировании общественного мнения в стране и имиджа Узбекистана за рубежом всю большую роль играют медиа. Они сегодня становятся площадкой для открытого диалога власти и народа, обсуждения актуальных и резонансных вопросов.
Однако в последнее время наблюдаются случаи воспрепятствования деятельности журналистов, в том числе их участия в открытых судебных заседаниях, получения информации в госорганах. Некоторые госструктуры, несмотря на наличие соответствующих правовых гарантий для представителей медиа, все еще не готовы к открытому и конструктивному диалогу со СМИ и блогерами.
Во многом, благодаря активной гражданской позиции блогеров, отдельных веб-изданий, тысяч пользователей социальных сетей удалось найти взаимоприемлемые решения по ряду резонансных ситуаций — требование езды с включенными фарами в дневное время суток, запрет на тонировку, новый порядок приема в общеобразовательные школы, незаконные сносы недвижимости. В результате приняты важные государственные решения, в том числе утвержден новый порядок изъятия земельных участков и сноса объектов недвижимости.
Подобные примеры показывают, что мнения и конструктивные предложения граждан, даже если они высказаны в СМИ, социальных сетях, учитываются, тем самым обеспечивается широкое участие населения в государственном и общественном управлении.
Но есть и обратная сторона медали. Наряду с гражданами, которые готовы открыто выражать свои мысли в сети, выступать с новыми инициативами и предложениями, на «арену» все чаще выходят так называемые «тролли». Они скрываются за вымышленными именами, размещают двусмысленные посты или откровенную ложь, пытаясь манипулировать общественным сознанием, а в комментариях часто не придерживаются нормативной лексики, переходят на личности, пытаясь скомпрометировать людей, разжечь вражду.
При этом фейкам требуется значительно меньше времени, чтобы выйти в топ самых просматриваемых сообщений. Из-за кажущейся новизны ложной информации пользователи сети стараются ее перепостить, что приводит к появлению разных слухов, домыслов, агрессии, как следствие снижению доверия к госорганам. Действует приоритет медийного первенства: кто первым сказал, тот и прав. Даже, если за фейком последует официальное опровержение, не факт, что люди поверят. Рациональные аргументы проигрывают эмоциональным стереотипам.
Умышленное распространение дезинформации является угрозой для любого общества. За подобные действия, как и за клевету, оскорбления, установлены гражданская, административная и уголовная формы ответственности.
Вопрос правоприменения и совершенствования законодательства в этой сфере, в том числе с точки зрения конкретизации и унификации отдельных норм, обеспечения их соответствия нормам международного права, остается открытым.
В частности, в феврале 2019 года международная правозащитная организация ARTICLE 19, которая содействует защите свободы слова и свободы информации по всему миру, опубликовала результаты анализа Закона Республики Узбекистан «О средствах массовой информации» на предмет соответствия международным стандартам в области свободы выражения мнений. В заявлении ARTICLE 19 отмечается улучшение ситуации в области прав человека в Узбекистане за последние годы, а также важность пересмотра действующего законодательства, затрагивающего свободу выражения мнений.
Эксперты ARTICLE 19 подчеркивают, что право на информацию должно быть гарантировано для каждого, а не только для СМИ. Закон о СМИ не указывает, отличается ли защита права журналистов на доступ к информации в рамках данного документа каким-либо образом от защиты права общественности в целом на доступ к информации. Соответственно, отсутствует обоснование различного режима доступа для журналистов и общественности как субъектов права на доступ к информации.
По мнению ARTICLE 19, «вмешательство в частную жизнь» граждан не имеет четкого определения и может использоваться для защиты государственных служащих от раскрытия информации об их доходах, владении собственностью, тратах и других вопросах, затрагивающих общественные интересы.
Как противостоять вызовам информационного века? Считаем, что проблему не решить введением запретов и блокировки отдельных веб-ресурсов.
Необходимо формировать критическое мышление, критический подход к потреблению новостей, обучать население механизмам верификации данных — факт-чекингу. Целесообразнее повышать медиаграмотность и осведомленность граждан, чем вводить цензуру.
Важна открытость и прозрачность деятельности государственных органов, возможность аудита сведений, которые они поставляют. Если люди не доверяют информации органов власти, значит есть проблемы с транспарентностью официальных источников. В этом ключевую роль играют пресс-службы госструктур.
Необходимо развивать конкурентный медиарынок. Потребитель информации сам решит, что для него правдивее. В Узбекистане за последнее время открыт доступ ко многим зарубежным СМИ, что также должно подстегнуть конкуренцию на местном рынке. В условиях конкуренции возрастет и качество медиапродуктов.
В обществе будет расти спрос на журналистику с качественной аналитикой и обоснованной критикой. На повестку дня здесь в свою очередь выходит проблема кадров, особенно в регионах. Целесообразно рассмотреть вопрос открытия факультетов журналистики и связей с общественностью в областях страны, создания курсов переподготовки и повышения квалификации для действующих сотрудников медиаколлективов. Это особенно актуально в свете исполнения задач, определенных в постановлении Президента «О дальнейших мерах по обеспечению независимости средств массовой информации и развитию деятельности пресс-служб государственных органов и организаций» от 27 июня 2019 года.
Тем не менее непонятна ситуация и с печатными изданиями, учредителями которых выступают госструктуры, в том числе органы государственной власти на местах. Важно пересмотреть их деятельность и законодательство. Данные издания выполняют важные функции по информированию населения о сути и значения актов хокимиятов и местных Кенгашей, хода реализации реформ и территориальных программ.
Мировая практика показывает, что медиасфера не требует жестких рамок. Саморегулирование является предпочтительной моделью регулирования печатных и интернет-СМИ. Необходимо оставить на усмотрение отрасли разработку и соблюдение этических стандартов для СМИ. К примеру, это часто реализуется путем учреждения независимых от государства советов по делам медиа открытых для участия любых СМИ. Их задачей является введение профессиональных и этических стандартов, а также рассмотрение жалоб, связанных с соблюдением таких стандартов. Институт этики журналиста, основанной на твердом понимании ответственности профессии перед аудиторией, закреплен в национальном законодательстве. Недавно на конференции Союза журналистов Узбекистана принят Кодекс профессиональной этики журналистов. Однако вопрос его действенности и проработанности механизмов исполнения все еще остается открытым.
Кроме того, необходимо проанализировать факторы, которые препятствуют повышению позиций Узбекистана в международных рейтингах в этой сфере. В частности, в рейтинге свободы прессы Международной неправительственной организации «Репортеры без границ» (Reporters sans frontières, RSF), опубликованном в апреле текущего года, Узбекистан занял 160-е место, поднявшись на 5 позиций. Однако ситуация все еще оценивается как «плохая». В сообщении организации отмечается, что надзор, цензура и самоцензура все еще присутствуют, а власти сохраняют значительный уровень контроля над средствами массовой информации.
Вышеперечисленное говорит о наличии ряда проблем и недостатков в области обеспечения свободы выражения мнения. Это актуальный вопрос, который требует детального изучения и обсуждения с участием всех сторон. Целесообразно это сделать на уровне парламента страны. В частности, можно организовать парламентское слушание по вопросам обеспечения свободы слова в стране, защиты профессиональной деятельности журналиста, а также исполнения законов и других нормативных актов в этой сфере с участием представителей государственного сектора, медиасообщества, институтов гражданского общества, экспертов, общественности.
Мы рассчитываем, что в ходе планируемого парламентского слушания особое внимание будет уделено вопросам противодействия распространению нелегального контента для категории лиц, не достигших совершеннолетия. Из-за особенностей физиологического и психологического развития они легко восприимчивы к разного рода манипуляциям, могут стать жертвами распространения деструктивной информации в Интернете.
Ожидаем, что парламент и правительство смогут сформулировать четкую программу эффективной правоприменительной практики законов Республики Узбекистан «О принципах и гарантиях свободы информации», «Об информатизации», «О средствах массовой информации», «О защите профессиональной деятельности журналистов», «О защите детей от информации, наносящей вред их здоровью», «Об открытости деятельности органов государственной власти и управления» и др.